Záhada kráľovnej detektívok: Agatha Christie o svojom tajuplnom zmiznutí nikdy neprehovorila

Píše sa 4. december 1926. Skoro ráno sa v oblasti Newlands Corner nájde pri cestičke nad vápencovým útesom v oblasti Surrey na juhovýchode Anglicka zaparkovaný Morris Cowley. V prázdnom aute nájde polícia len plášť a neplatný vodičák na meno Agatha Christie. Po mladej žene však niet ani stopy.

Na druhý deň denník Daily Mail prinesie šokujúcu správu o zmiznutí známej spisovateľky, po ktorej pátra tristo mužov aj so psami. Scéna ako vystrihnutá z jej románu je však až desivo reálna. Desať dní verejnosť ani manžel Archie a päťročná dcérka Rosalind netušia, kam sa podela. Noviny sa predháňajú v senzačných teóriách – od verzie, že ide len o šikovný marketing, ako prilákať čitateľov k jej knihám, až po temný pokus o vraždu zo strany manžela.

Záhadu vyrieši až oznam na polícii – dvaja návštevníci hotela The Old Swan v Harrogate si totiž 14. decembra všimli ženu, ktorá zodpovedá opisu Agathy Christie. Tá sa však v hoteli ubytovala ako Tressa Neele z Kapského mesta. Priezvisko je rovnaké ako Archieho milenky, záletný manžel novinárom tvrdí, že jeho žena trpí stratou pamäte, amnéziu potvrdzujú aj dvaja lekári, ktorí ju vyšetrujú.

Útek do zabudnutia

Samotná Agatha Christie o svojom tajuplnom zmiznutí nikdy neprehovorí ani slovo a vyhýba sa akýmkoľvek debatám na túto tému.

​V autobiografii, ktorú píše posledných pätnásť rokov života, k celej udalosti stratí len dve skúpe vety: „Myslím si, že vtedy sa začala moja fóbia z novinárov a davov. Cítila som sa ako líška, na ktorú poľujú.“

Tlač ju naozaj prenasleduje na každom kroku, čo prirodzene plachú ženu ešte viac stresuje. Aj v čase najväčšej slávy tak rozhovory dáva len veľmi neochotne a stručné odpovede z nej treba doslova páčiť.

Vráťme sa však do roku 1926, ktorý nebol pre Agathu Christie vôbec šťastný. V apríli jej zomrela milovaná matka a Agatha upadla do ťažkej depresie. V auguste jej do toho všetkého manžel oznámil, že

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.