Petzval spôsobil vo fotografovaní revolúciu, zo svetového vynálezu však nič nemal

Slávny slovenský vynálezca pochádzal z chudobnejšej rodiny, rodičia mali veľa detí, no dbali o to, aby získali patričné vzdelanie. Jeho otec, Ján Krstiteľ Fridrich Pecival (Petzval), učiteľ moravského pôvodu, dostal miesto na základnej škole v Spišskej Belej a za ženu si zobral dcéru svojho predchodcu Zuzanu Kreutrmannovú.

„Jozef sa narodil 6. januára 1807, mal dvoch bratov a tri sestry, bohužiaľ, najstarší brat Nestor ako dieťa zomrel. Paradoxom bolo, že všetci traja bratia sa narodili v rovnaký deň a mesiac, čiže 6. januára, z tohto dôvodu ich u nás volali traja králi Petzvali,“ opisuje lektorka múzea Lucia Bieľaková.

Jozef chodil do ľudovej školy v Kežmarku spolu so svojím o dva roky mladším bratom Ottom Baltazárom. „Škola bola situovaná v blízkosti Baziliky sv. Kríža, dnes je tam umiestnená pamätná tabuľa,“ pokračuje Lucia Bieľaková.

​Ďalšie štúdiá absolvoval na nižšom piaristickom gymnáziu v Podolínci, iróniou je, že neskôr skvelý matematik práve v tomto odbore na škole príliš nevynikal, naopak, mal s ním také problémy, že takmer prepadol.

„Jeho rodičia zvažovali, či vôbec má zmysel, aby ďalej študoval. Uvažovali aj o tom, že ho dajú vyučiť za obuvníka. Jeho otec však v ňom zrejme videl nejaký potenciál, lebo mu venoval učebnicu matematiky a Petzval sa celé letné prázdniny sám usilovne pripravoval na reparát, ktorý aj úspešne zložil. Dá sa povedať, že vedomosťami predišiel svojich spolužiakov, takže mohol ísť študovať ďalej.“

​Následne v Levoči nastúpil na gymnázium, kde sa naplno prejavilo jeho nadanie na matematiku ako takú.

Vychovávateľ v Košiciach

J. M. Petzval pokračoval v štúdiách na Kráľovskej akadémii v Košiciach, ktorá mala vysokoškolský charakter.

„Bola akousi prípravkou pre budúcich úradníkov a učiteľov. Keďže pochádzal z početnej rodiny, kde vždy bola núdza o peniaze, Petzval si už počas štúdia musel zarábať na živobytie, a tak doučoval

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.