Petzval spôsobil vo fotografovaní revolúciu, zo svetového vynálezu však nič nemal

Slávny slovenský vynálezca pochádzal z chudobnejšej rodiny, rodičia mali veľa detí, no dbali o to, aby získali patričné vzdelanie. Jeho otec, Ján Krstiteľ Fridrich Pecival (Petzval), učiteľ moravského pôvodu, dostal miesto na základnej škole v Spišskej Belej a za ženu si zobral dcéru svojho predchodcu Zuzanu Kreutrmannovú.

„Jozef sa narodil 6. januára 1807, mal dvoch bratov a tri sestry, bohužiaľ, najstarší brat Nestor ako dieťa zomrel. Paradoxom bolo, že všetci traja bratia sa narodili v rovnaký deň a mesiac, čiže 6. januára, z tohto dôvodu ich u nás volali traja králi Petzvali,“ opisuje lektorka múzea Lucia Bieľaková.

Jozef chodil do ľudovej školy v Kežmarku spolu so svojím o dva roky mladším bratom Ottom Baltazárom. „Škola bola situovaná v blízkosti Baziliky sv. Kríža, dnes je tam umiestnená pamätná tabuľa,“ pokračuje Lucia Bieľaková.

​Ďalšie štúdiá absolvoval na nižšom piaristickom gymnáziu v Podolínci, iróniou je, že neskôr skvelý matematik práve v tomto odbore na škole príliš nevynikal, naopak, mal s ním také problémy, že takmer prepadol.

„Jeho rodičia zvažovali, či vôbec má zmysel, aby ďalej študoval. Uvažovali aj o tom, že ho dajú vyučiť za obuvníka. Jeho otec však v ňom zrejme videl nejaký potenciál, lebo mu venoval učebnicu matematiky a Petzval sa celé letné prázdniny sám usilovne pripravoval na reparát, ktorý aj úspešne zložil. Dá sa povedať, že vedomosťami predišiel svojich spolužiakov, takže mohol ísť študovať ďalej.“

​Následne v Levoči nastúpil na gymnázium, kde sa naplno prejavilo jeho nadanie na matematiku ako takú.

Vychovávateľ v Košiciach

J. M. Petzval pokračoval v štúdiách na Kráľovskej akadémii v Košiciach, ktorá mala vysokoškolský charakter.

„Bola akousi prípravkou pre budúcich úradníkov a učiteľov. Keďže pochádzal z početnej rodiny, kde vždy bola núdza o peniaze, Petzval si už počas štúdia musel zarábať na živobytie, a tak doučoval

Nedozvedeli ste sa všetko?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.