Nečitateľný Fulla: Komunisti výtvarníka najprv zatracovali, potom mu ešte za života urobili múzeum

Aj keď všetky spoločenské poriadky ho chápali a ctili ako svojho „významného muža“ a dostalo sa mu jednej z najväčších pôct, aké umelec môže získať – ešte za života mu štát zriadil múzeum – podľa autorky jeho poslednej monografie, Kataríny Bajcurovej zo Slovenskej národnej galérie, existuje ešte jedna väčšia pocta, i keď tichšia:

„Je to stopová prítomnosť jeho vizuálneho sveta vo vedomí a v mysliach ľudí. Motívy jeho obrazov sa stali súčasťou učebníc, stálych expozícií, ilustrované knihy, ktoré sprevádzali naše detstvo, sa rozišli do celého sveta.“

Vari ani neexistuje Slovák, ktorý by sa s jeho maľbami či rozprávkovými kresbami nestretol.

Hoci takmer nikdy nemaľoval sám seba, existuje veľa jeho fotografií a vďaka jeho autobiografickým spomienkam (aj keď so slovom nepracoval až tak zručne) a množstvu novinových a časopiseckých rozhovorov vieme veľa aj o jeho živote. Podľa Bajcurovej však napriek mnohým materiálom nie je ľahké, a dnes je to už asi aj nemožné, do dôsledkov ozrejmiť skutočné vnútorné pohnútky jeho činov, temperament a okolnosti, ktoré ovplyvnili jeho dielo.

Aký teda bol Ľudovít Fulla?

Chlapec z dobrej rodiny

Ľudovít Leopold Fulla, po domácky Lajko, Lajoško, sa narodil 27. februára 1902 v Ružomberku ako druhé dieťa. Mal päť súrodencov – výlučne sestier, čím bolo dané jeho výsadné postavenie ako chlapca, neskôr umelca.

Fullovci boli dobre situovaní mešťania, čo malo pozitívny vplyv aj na jeho umelecký rozvoj. K ich domu patril pozemok, záhradná reštaurácia s kolkárňou, po roku 1948 im ho však skonfiškovali a vrátili až po prevrate.

Maliarov starý otec Matúš Fulla bol podnikavý podrichtár a tvorca prvej parnej pekárne v Ružomberku, jeho otec Leopold bol mäsiarom, údenárom a mal hostinec, ktorému sa dodnes hovorí U Fullov.

Sám umelec neskôr písal, že pochádzal zo „živnostníckej rodiny“, a v korešpondencii so Zdeňkom Hlaváčkom, autorom jeho monografie, kategoricky zdôrazňoval, že jeho rodičia „venkovania neboli. Môj starý otec už býval v Ružomberku, kde mal okrem rolí, lúk i

Nedozvedeli ste sa všetko?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.