Pilot, ktorého si vážil aj nepriateľ. Bader sa do kokpitu stíhačky vrátil, aj keď predtým prišiel o nohy

Patrí k najslávnejším britským stíhačom druhej svetovej vojny, legendu však z neho neurobil ani tak počet vzdušných víťazstiev, ako skôr odvaha a najmä nepoddajnosť, s akou čelil osudu a prekážkam.

Douglas Bader, ktorý sa narodil pred 110 rokmi, bol totiž dávno pred vojnou pre velenie Kráľovského letectva ako invalid odpísaný. Napriek tomu sa dokázal nielen vrátiť do kokpitu stíhačky, ale dokonca sa zaradiť medzi letecké esá.

Akadémiu Royal Air Force v Cranwelle opúšťal v lete 1930 po absolvovaní dvojročného pilotského kurzu nielen s povesťou talentovaného a odvážneho letca, ale aj nedisciplinovaného mladíka.

Potvrdzoval to aj po nástupe k 23. peruti RAF, kde s obľubou predvádzal rôzne akrobatické, ba až kaskadérske kúsky, niekedy až za hranicou predpisov. A práve záľuba v adrenalínovom dobrodružstve napokon Douglasovi Baderovi od základu zmenila život.

Bola to zlá šou

Keď v decembri 1931 predvádzal na letisku Woodley pri Readingu akrobatické triky v nízkej letovej výške, jeho Bristol Bulldog sa krídlom dotkol zeme a havaroval. V tom čase 21-ročný Bader síce vyviazol živý, no s rozdrvenými nohami. Lekári mu ich zachrániť nedokázali a obe museli amputovať – jednu pod a druhú nad kolenom. „Bola to zlá šou,“ zapísal si mladý pilot neskôr lakonicky

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.