Hviezda operného neba, ktorá nikdy nezhasla: O ťažkej chorobe Lucie Poppovej takmer nik nevedel

„Tajomstvom šťastia sú dobré zdravie a zlá pamäť.“ Pri našej najvýznamnejšej opernej speváčke jej vlastný výrok platil opačne.

Pamätala si každé operné naštudovanie a za oponou (železnou aj divadelnou) nezabudla na tých, čo jej pomohli. No zdravie ju zradilo vo chvíli, keď by sa mohla pobrať do zaslúženého speváckeho dôchodku a v pokoji odpočívať.

Speváčkin celosvetový úspech otvoril dvere dokorán aj ďalším slovenským operným interpretkám, napríklad Edite Gruberovej, Eve Blahovej či z novšej generácie Adriane Kučerovej.

Divadelný historik, kritik a dramaturg Jaroslav Blaho si myslí, že sme sa jej za to nedostatočne odvďačili: „Bola Lucia Poppová napriek svojim slovenským génom, bratislavským detským a študentským rokom a vlastnému svedomiu, ktoré nikdy nezapieralo vzťah k vlasti, hviezdou slovenskej opery, ako sa neraz uvádza? Splatili sme jej to, čo velikánom patrí? Dostalo sa jej okrem príležitostných spomienkových akcií skutočnej satisfakcie?“

Od herečky k speváčke

Nazývala sa Európankou. Ešte výstižnejšie by bolo označenie kozmopolitka, pretože v speváčkinej krvi kolovali gény štyroch národností starých rodičov.

Svoj vek, na rozdiel od niektorých operných div, nikdy netajila. Narodila sa 12. novembra 1939 v Záhorskej Vsi. Otec Rudolf pôsobil v diplomatických kruhoch a spolu s manželkou a ich jedinou dcérou žil tri roky v Londýne. Pritvrdzovanie režimu spôsobilo, že stratil prácu a rodina sa musela vrátiť domov. Lucia mala preto sťažené štúdium medicíny a po dvoch semestroch sa ho vzdala. V tom čase už aj tak uprednostňovala hudbu, ku ktorej inklinovala aj mama Milada.

Najprv to na VŠMU skúsila v odbore herectvo. Predchádzal tomu herecký debut v sedemnástich rokoch vo filme Pavla Bielika Štyridsaťštyri. Legendárny režisér si ju neskôr zvolil do hlavnej

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.