Takmer neznámy génius: Osud šachového veľmajstra predznamenala krutá veštba

Richard Réti vyrastal na mieste, kde dnes v Pezinku stojí psychiatrická nemocnica. Na konci 19. storočia tam boli železité kúpele a Richardov otec v nich pracoval ako lekár.

„Rétiho rodina sa do Pezinka prisťahovala z Hlohovca. Jeho otec si tu prenajal kúpele a ako venerológ liečil prominentnú klientelu z Bratislavy, Viedne či z Budapešti,“ tvrdí bývalý primátor Pezinka a autor životopisnej publikácie o známom šachistovi Oliver Solga.

„Otec a mama hrávali počas zimných večerov šach a my deti sme ich sledovali. Ja som mal desať a už som sa odvážil poradiť im, Richard bol príliš malý. Teda to sme si všetci mysleli,“ napísal v spomienkach Richardov starší brat Rudolf. Jeho memoáre sú uložené v knižnici Kongresu vo Washingtone.

„Jedného dňa chcel, aby sme mu dovolili hrať. Otec ho upozornil, že to neprichádza do úvahy. Mal iba šesť rokov, nepoznal pravidlá a šach bol predsa náročnou hrou. Richard sa rozplakal, tak mu otec predsa len dovolil, aby si sadol a hral. A on sa posadil, hral a vyhral. Nasledovala ďalšia hra a úplne ten istý výsledok. Otec nechápal, kde sa naučil tak dobre hrať, všetci sme vedeli, že mu nik nič nevysvetlil. A on iba povedal: ,Pozeral som sa, kým ste hrali. A poučil som sa z vašich chýb‘.“

​V tom čase mal malý Richard iba šesť rokov.

S viedenskou smotánkou

Rodina sa presťahovala z Pezinka do Viedne, kde si otec otvoril svoju súkromnú prax. Rudolf si spomína, že jeho brat sa s ostatnými deťmi takmer nehral. Všetok čas trávil v záhrade nad šachovnicou.

„V jeden letný večer dostal Richard list z Über Land und Meer, vtedy populárneho ilustrovaného týždenníka. Písal ho istý pán Gottschall, ktorý v časopise viedol šachový stĺpček. Môj brat, samozrejme, potajomky poslal tomuto pánovi šachový problém. A on ho prijal a uverejnil v jednom zo svojich stĺpčekov. Napísal mu, že ak je pravda, že má naozaj iba 12 rokov a nikto mu nepomáhal, ide o výnimočný úspech.“

Už o rok neskôr Richarda prijali do exkluzívneho Wiener Schachklu, ktorý bol miestom pre elegantných pánov, prichádzali sem bohatí priemyselníci a obchodníci a väčšinou hrávali karty. Šachovú skupinku viedol bohatý barón Rotschild, nadšený šachista, ktorý prilákal do klubu tú najväčšiu viedenskú smotánku, ale aj šachových

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.