Ako Sovieti skopírovali bombu USA

Počas druhej svetovej vojny získali sovietski vyzvedači vo Veľkej Británii a v Spojených štátoch na svoju stranu niekoľko vedcov, ktorí sa podieľali na výrobe atómovej bomby. Títo ľavicovo orientovaní ľudia chceli bojovať za mier na celom svete tým, že pomôžu Sovietom zostrojiť bombu. Sily oboch krajín sa vyrovnajú a nikto sa nepustí do ďalšieho konfliktu. Aspoň tak si to predstavovali ľudia na východ od železnej opony oddeľujúcej komunistický svet od toho kapitalistického.


Hoci americké tajné služby na niektorých z týchto informátorov prišli ešte pred koncom vojny, väčšinu najdôležitejších odhalili až oveľa neskôr. Preto mohli sovietski odborníci vyrobiť bombu, ktorá bola presnou kópiou tej americkej. Medzi špiónmi, ktorí mali podľa amerických úradov pomôcť Sovietom s výrobou jadrovej bomby, boli aj manželia Julius a Ethel Rosenbergovci. Práve oni vstúpili do dejín ako hlavní obžalovaní v najznámejšom špionážnom procese v USA. Po vynesení rozsudku smrti ich v New Yorku popravili na elektrickom kresle pred 66 rokmi – 19. júna 1953.

Namiesto rabína stalinista
Rosenbergovcov obžalovali zo zločinu vlastizrady, keďže odovzdali sovietskym vyzvedačom podrobnosti o vývoji atómových bômb. Proti trestu smrti protestovali mnohé osobnosti vrátane geniálneho vedca Alberta Einsteina, ktorého teória relativity sa stala hlavným kľúčom k výrobe bomby. Nikto však netušil, že žalobcovia majú sériu presvedčivých dôkazov, ktoré nemôžu zverejniť.


Julius Rosenberg sa narodil v máji 1918 v New Yorku v ortodoxnej židovskej rodine, ktorá na opačnú stranu Atlantického oceánu prišla z Ruska. Otec Harry Rosenberg chlapca prísne nábožensky a vlastenecky vychovával. Predurčil ho na dráhu židovského rabína. Chlapec začal navštevovať náboženské školy, krátko po svojich 16. narodeninách sa však vzbúril a odišiel na strednú technickú školu. Čoskoro sa zapálil pre komunistické myšlienky a bez ohľadu na otcovu výchovu sa k nim pokúšal lákať aj ostatných. Mal sa stať ortodoxným židom – stal sa ortodoxným stalinistom.


Neďaleko Rosenbergovcov žila rodina Greenglassovcov. Na jednej komunistickej schôdzi stretol Julius ich dcéru – malú, bacuľatú, čiernovlasú Ethel. Neprekážalo mu, že je o tri roky staršia. Čoskoro sa o ňu začal uchádzať.


Oboch mladých ľudí spájala činnosť v komunistickej strane, v odboroch a v Lige mladých komunistov. Julius súčasne študoval techniku. Vo februári 1939 získal titul inžiniera elektrotechniky a štyri mesiace nato si Ethel vzal.

Krycie meno Antenna
Podľa svedectva plukovníka KGB Alexandra Feklisova si Sovieti všimli inžiniera Rosenberga už v roku 1942. Vedenie súhlasilo s jeho zverbovaním. Rosenberg, ktorý dost

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.