Ako Sovieti skopírovali bombu USA

Počas druhej svetovej vojny získali sovietski vyzvedači vo Veľkej Británii a v Spojených štátoch na svoju stranu niekoľko vedcov, ktorí sa podieľali na výrobe atómovej bomby. Títo ľavicovo orientovaní ľudia chceli bojovať za mier na celom svete tým, že pomôžu Sovietom zostrojiť bombu. Sily oboch krajín sa vyrovnajú a nikto sa nepustí do ďalšieho konfliktu. Aspoň tak si to predstavovali ľudia na východ od železnej opony oddeľujúcej komunistický svet od toho kapitalistického.


Hoci americké tajné služby na niektorých z týchto informátorov prišli ešte pred koncom vojny, väčšinu najdôležitejších odhalili až oveľa neskôr. Preto mohli sovietski odborníci vyrobiť bombu, ktorá bola presnou kópiou tej americkej. Medzi špiónmi, ktorí mali podľa amerických úradov pomôcť Sovietom s výrobou jadrovej bomby, boli aj manželia Julius a Ethel Rosenbergovci. Práve oni vstúpili do dejín ako hlavní obžalovaní v najznámejšom špionážnom procese v USA. Po vynesení rozsudku smrti ich v New Yorku popravili na elektrickom kresle pred 66 rokmi – 19. júna 1953.

Namiesto rabína stalinista
Rosenbergovcov obžalovali zo zločinu vlastizrady, keďže odovzdali sovietskym vyzvedačom podrobnosti o vývoji atómových bômb. Proti trestu smrti protestovali mnohé osobnosti vrátane geniálneho vedca Alberta Einsteina, ktorého teória relativity sa stala hlavným kľúčom k výrobe bomby. Nikto však netušil, že žalobcovia majú sériu presvedčivých dôkazov, ktoré nemôžu zverejniť.


Julius Rosenberg sa narodil v máji 1918 v New Yorku v ortodoxnej židovskej rodine, ktorá na opačnú stranu Atlantického oceánu prišla z Rusk

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.