Princ, ktorý vládne srdciam Britov uštipačným humorom

Narodil sa na kuchynskom stole v rodinnej vile v Grécku. Preslávil sa svojím ostrovtipom a uštipačnými bonmotmi, ktorými neraz zamotal hlavy strážcom etikety kráľovského dvora. Najznámejší je však tým, že už vyše 60 rokov je manželom britskej kráľovnej Alžbety II.


Princ Philip oslávil začiatkom tohto týždňa 98 rokov. Hoci po nedávnej automobilovej nehode už nejazdí tak často ako predtým a oficiálne sa stiahol z verejného života, podľa zdrojov z kráľovského dvora si zachováva svoj povestný humor a stále je kráľovnej veľkou oporou.

Útek z Grécka
Vojvoda z Edinburghu sa narodil ako princ Philip grécky a dánsky na gréckom ostrove Korfu 10. júna 1921. Jeho otcom bol princ Andrej, syn gréckeho kráľa Juraja, matkou bola princezná Alica z Battenbergu. Porodila ho v kuchyni v letnej rodinnej vile Mon Repos.


Zhruba rok po Philipovom narodení nastali v Grécku veľké politické zmeny. Celá kráľovská rodina musela krajinu opustiť a odísť do exilu. Malého princa narýchlo evakuovali zabaleného v dekách v krabici od pomarančov. Spolu s otcom prišiel aj o grécke občianstvo. Čoskoro ho poslali do Anglicka, kde ho vychovávala stará mama z matkinej strany.


Ako 18-ročný vstúpil do kráľovského námorníctva, kde slúžil aj počas druhej svetovej vojny. „Nechcelo sa mi pochodovať,“ vysvetlil raz lakonicky dôvod, prečo uprednostnil námorníctvo pred pechotou.
Približne v rovnakom čase ho predstavili vtedy 13-ročnej britskej princeznej Alžbete, ktorá je jeho vzdialenou sesternicou. Ako neskôr kráľovná priznala, do mladého dôstojníka sa zaľúbila na prvý pohľad.

Alžbeta II.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.