Princ, ktorý vládne srdciam Britov uštipačným humorom

Narodil sa na kuchynskom stole v rodinnej vile v Grécku. Preslávil sa svojím ostrovtipom a uštipačnými bonmotmi, ktorými neraz zamotal hlavy strážcom etikety kráľovského dvora. Najznámejší je však tým, že už vyše 60 rokov je manželom britskej kráľovnej Alžbety II.


Princ Philip oslávil začiatkom tohto týždňa 98 rokov. Hoci po nedávnej automobilovej nehode už nejazdí tak často ako predtým a oficiálne sa stiahol z verejného života, podľa zdrojov z kráľovského dvora si zachováva svoj povestný humor a stále je kráľovnej veľkou oporou.

Útek z Grécka
Vojvoda z Edinburghu sa narodil ako princ Philip grécky a dánsky na gréckom ostrove Korfu 10. júna 1921. Jeho otcom bol princ Andrej, syn gréckeho kráľa Juraja, matkou bola princezná Alica z Battenbergu. Porodila ho v kuchyni v letnej rodinnej vile Mon Repos.


Zhruba rok po Philipovom narodení nastali v Grécku veľké politické zmeny. Celá kráľovská rodina musela krajinu opustiť a odísť d

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.