Tragický osud Masarykovej dcéry: Život jej mladšieho syna ukončila dosiaľ neobjasnená záhada

Olga sa narodila 25. mája 1891, päť rokov po tom, čo prišiel na svet jej brat Jan, neskorší politik. A ešte tu boli ďalší súrodenci, Alice a Herbert. Olga bola ako najmladšia členka rodiny miláčikom, smejkom, vždy pozitívne naladená, a preto aj všetkými rozmaznávaná.

Otec ju volal Mayflower – májová kvetinka, jednak preto, že sa narodila v máji, a tiež pre názov lode, ktorá v sedemnástom storočí dopravila predkov jeho manželky do Ameriky.

Možno nebola taká sčítaná, usilovná a charizmatická ako sestra Alice, a aj keď milovala hudbu a umenie, nebola umelecky nadaná ako brat Herbert, a nemala v úmysle vstúpiť do politiky ako brat Jan. Zato bola neobyčajne elegantná, s veľkým zmyslom pre humor, ale aj zodpovednosť a so záujmom o šport. Pre to všetko ju otec miloval a ona sa naňho azda zo všetkých detí najviac podobala.

Dôverne sa jej hovorilo Olinka či Olovko. Deti vyrastali v milujúcom prostredí, navyše v rodine sa uplatňovali na danú dobu veľmi progresívne výchovné metódy vrátane nadmieru otvorených vzťahov k rodičom. Ak k tomu pripočítame intelektuálne prostredie, vzdelanosť, vzťah k pohybu, propagáciu ženskej otázky, lásku k hudbe, ale tiež značné náboženské cítenie a v neposlednom rade úctu k otcovi a neskôr aj k novej demokratickej republike – Československu, to všetko sú indície, ktoré formovali osobnosť Olgy.

Rozvedená dcéra

Po uzavretí všeobecnej školy nastúpila Olga podľa vzoru sestry Alice na dievčenské gymnázium Minerva, neskôr na Filozofickú fakultu Karlo-Ferdinandovej univerzity. V tom čase sa tiež bezhlavo zamilovala.

Láske so súdnym koncipientom Vendelínom Halíkom rodičia naklonení neboli, napriek tomu sa za neho v roku 1913 vydala. Už v nasledujúcom roku však pochopila, že tento vzťah je omyl, a skôr než sa úplne psychicky zrútila, k čomu nemala ďaleko, sa rozviedla.

​Práve pod zámienkou zhoršeného zdravotného stavu a nevyhnutného lekárskeho ošetrenia ešte ten rok Olga odchádza spolu s otcom do zahraničia. Oficiálna verzia znela, že Tomáš G. Masaryk sprevádza Olgu, opak bol však pravdou.

Politická situácia nebola jednoduchá, a pretože Masaryk propagoval demokratické myšlienky samostatného štátu, stal sa pre Viedeň vlastizradcom a bolo nevyhnutné, aby sa uchýlil do exilu. Ako veľmi bol Masaryk pre Viedeň nepohodlný, sa neskôr ukázalo na osudoch členov jeho rodiny.

​Alice bola zatknutá a uväznená, syn Jan po neúspešnom pokuse o emigráciu musel narukovať. Do toho Herbert umiera na týfus. Masarykova manželka Charlotta je nútená sa tomu všetkému prizerať, čo má neblahý vplyv na jej už aj tak chatrné zdravie.

Olga sa najviac zdržiava v Londýne, ale aj vo Švajčiarsku a v USA. Pomáha otcovi v jeho exilovej činnosti, študuje. V roku 1917 – v dôsledku úrazu po údajnom páde z koňa – čiastočne ochrnula a takmer oslepla. Zhodou okolností sa v tom čase zoznámila s ľuďmi, ktorí ju priviedli medzi stúpencov viery Christian science a Olga sa ako zázrakom uzdravila.

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.