Ako Štefánik vrátil Slnko na oblohu: Oklamal náčelníka, ten mu napriek tomu padol k nohám

Ťažko by ste začiatkom 20. storočia hľadali na zemeguli (o Slovensku ani nehovoriac) človeka s dobrodružnejším životom. Práca vedca a neskôr aj diplomacia ho totiž povodila po miestach, o ktorých sa jeho súpútnikom (aj mnohým súčasníkom) mohlo len snívať. Mohli za to Slnko a hviezdy.

Podrobnosti a zaujímavosti zo života Milana Rastislava Štefánika si prečítajte v piatok v HNmagazíne, ktorý je vložený ako príloha Hospodárskych novín.

Práve pozorovanie zatmenia Slnka ho povodilo napríklad po strednej Ázii, Brazílii či takých exotických destináciách ako Nový Zéland, Tahiti či Vava´u v súostroví Tonga.

Ako vrátil Slnko

Práve k ostrovom niekdajšej francúzskej Oceánie sa viaže aj príhoda, ktorá ukazuje, ako si vedel poradiť s komplikovanou situáciou. Tamojší obyvatelia boli totiž voči výskumníkom značne podozrievaví.

Milan Rastislav Štefánik si dal zavolať náčelníka a so značne znepokojivým tónom mu oznámil, že onedlho sa udeje veľká vec: zmizne Slnko. Vystrašenému domorodcovi povedal aj presný čas, aby ho vzápätí upokojil, že keďže francúzska vláda si je vedomá povinností voči svojim obyvateľov, vyslala jeho – astronóma – aby si s tým poradil.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 56% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.