Ako Štefánik vrátil Slnko na oblohu: Oklamal náčelníka, ten mu napriek tomu padol k nohám

Ťažko by ste začiatkom 20. storočia hľadali na zemeguli (o Slovensku ani nehovoriac) človeka s dobrodružnejším životom. Práca vedca a neskôr aj diplomacia ho totiž povodila po miestach, o ktorých sa jeho súpútnikom (aj mnohým súčasníkom) mohlo len snívať. Mohli za to Slnko a hviezdy.

Podrobnosti a zaujímavosti zo života Milana Rastislava Štefánika si prečítajte v piatok v HNmagazíne, ktorý je vložený ako príloha Hospodárskych novín.

Práve pozorovanie zatmenia Slnka ho povodilo napríklad po strednej Ázii, Brazílii či takých exotických destináciách ako Nový Zéland, Tahiti či Vava´u v súostroví Tonga.

Ako vrátil Slnko

Práve k ostrovom niekdajšej francúzskej Oceánie sa viaže aj príhoda, ktorá ukazuje, ako si vedel poradiť s komplikovanou situáciou. Tamojší obyvatelia boli totiž voči výskumníkom značne podozrievaví.

Milan Rastislav Štefánik si dal zavolať náčelníka a so značne znepokojivým tónom mu oznámil, že onedlho sa udeje veľká vec: zmizne Slnko. Vystrašenému domorodcovi povedal aj presný čas, aby ho vzápätí upokojil, že keďže francúzska vláda si je vedomá povinností voči svojim obyvateľov, vyslala jeho – astronóma – aby si s tým poradil.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.