Osudná marcová noc v Berlíne: Emil Hácha sa snažil obsadeniu Čiech a Moravy zabrániť

„Mám šesťdesiatšesť rokov, pripravoval som sa na odpočinok. Namiesto toho mám byť prezidentom republiky v ťažkých časoch, v ktorých sa nevie dnes, čo môže byť zajtra. Je to veľká obeť, ale prinesiem ju, ak je to potrebné v záujme národa a štátu.“

Slová, ktorými v novembri 1938 Emil Hácha okomentoval svoje zvolenie, prezrádzajú veľké obavy. Boli namieste.

Tretí prezident Československa do svojho úradu nastúpil dva mesiace po Mníchovskej dohode, keď sa nad Európou – a našou krajinou zvlášť – rýchlo predlžovali tiene hroziacej vojny. Peklo, ktoré sa už o necelé štyri mesiace pred ním roztvorilo, si však v tej chvíli inteligentný a kultivovaný muž nedokázal ani predstaviť.

Nadaný mladík

Emil Hácha sa narodil 12. júla 1872 v mestečku Trhové Sviny pri Českých Budějoviciach do rodiny daňového úradníka. Josef a Marie Háchovci mali okrem neho ešte mladšieho syna Theodora. Obaja bratia boli mimoriadne nadaní, Emil pri zápise na základnú školu nastúpil rovno do druhej triedy.

Po absolvovaní gymnázia sa vydal po stopách svojho otca – ten zomrel, keď mal dvanásť rokov – a vyštudoval právo. Talentovaný bol aj na jazyky, už ako mladý ovládal nemčinu, angličtinu, francúzštinu, ruštinu, poľštinu, ale aj slovinčinu.

​„Po slovinsky vedel preto, že k jeho najobľúbenejším športom okrem korčuľovania patril alpinizmus, ktorý prevádzkoval najmä v Julských Alpách. Keď neskôr v tej oblasti Klub slovenských turistov staval horskú chatu, zúčastnil sa na jej výstavbe,“ píše pre internetový časopis Kulturní dejiny Tomáš Koloc.

Brat Theodor vyštudoval strojné inžinierstvo a roky pracoval ako konštruktér v USA, čím podnietil záujem Emila o anglosaské krajiny. Už počas vysokoškolského štúdia sa zameral na porovnávanie právneho systému Veľkej Británie, podľa neho najdokonalejšieho na svete, a Rakúsko-Uhorska. Niekoľko mesiacov v Anglicku aj pôsobil ako právny praktikant. Po návrate domov sa jeho právnická kariéra rozbehla rýchlym tempom.

Šťastný muž

Jeho prvým pôsobiskom sa stala advokátska kancelária Jozefa Sobičku, advokáta vyššieho kléru, ktorý spravoval cirkevné statky. Nebola to náhoda, Emil Hácha sa ako mladý dopracoval k hlbokej viere a v dospelosti vstúpil do katolíckej cirkvi.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.