Slávny Frank Sinatra mal blízko ku Kennedymu aj k mafii, FBI ho vyšetrovala bezvýsledne

Žil som plnohodnotný život / Prešiel som všetky diaľnice / A viac, oveľa viac, ako len to / Žil som podľa seba...

Slová jednej z najslávnejších piesní Franka Sinatru, najmä onen známy verš „I did it my way“, sa dajú preložiť a chápať viacerými spôsobmi, no ono doslovné „robil som to po svojom“ je pomerne presným zhmotnením života tohto nevšedného muža. Pritom on sám v neskoršom období pieseň Paula Anku zloženú na melódiu pôvodne francúzskej Comme d'habitude (v preklade Ako zvyčajne) podľa vlastných slov neznášal.

„Publikum si môže myslieť, že v nej velebím samého seba, pričom ja chválenkárstvo nenávidím,“ povedal v 70. rokoch minulého storočia textárovi Ervinovi Drakeovi. No márne sa zlostil, pieseň si našla široké publikum, ale aj pomyselne zhrnula jeho cestu po tomto svete. A tá bola nielen dlhá, ale veru aj poriadne kľukatá s viacerými rázcestiami, ale aj úsekmi, ktorými presvišťal doslova na plný plyn.

Dieťa svojej matky

Už jeho príchod na svet sprevádzali komplikácie. Vypýtal sa naň 12. decembra 1915 v meste Hoboken v americkom štáte New Jersey. Ako šesťkilové bábätko sa zasekol v rodiacich cestách a von ho dostal až privolaný lekár pomocou klieští. Pritom mu nielenže spôsobil niekoľko rán na ľavom líci a na krku (jaziev, ktoré vytrvalo zakrýval, ho zbavili až v čase slávy plastickí chirurgovia), ale aj pretrhol ušný bubienok. Traduje sa, že definitívne k životu ho prebrala až jeho stará mama, ktorá pridusené dieťa, ľudovo povedané, trochu „prefackala“.

​Napriek tomuto neľahkému štartu sa malý Frank mal celkom k svetu a ako jedináčik si užil aj rozmaznávanie najmä zo strany matky. Práve ona mala naňho v detstve a mladosti značný vplyv, vďaka ktorému sa z neho stal sebavedomý mladý muž.

Samotná Natalina Garaventa, známejšia skôr ako Dolly, bola pozoruhodná persóna. Ako dievča z lepšej rodiny zo severu Talianska si pre mnohých nepochopiteľne vzala negramotného boxera Antonina Martina Sinatru. Rodák zo Sicílie pracoval po emigrácii do Spojených štátov ako hasič. Dolly bola nesmierne energická a činorodá žena, počas prohibície čulo kšeftovala s alkoholom a hoci pracovala ako pôrodná babica, robila vraj aj vtedy nelegálne potraty. Mala tiež talent na jazyky, takže fungovala ako miestna tlmočníčka, a tiež sa aktívne angažovala v lokálnej odbočke Demokratickej strany. V každom prípade, ona bola skutočnou hlavou rodiny a malého Franka sa snažila vychovať na svoj obraz.

Treba priznať, že sa jej to darilo. Jej syn bol samorast, ktorý si nerobil ťažkú hlavu so školou či s oficiálnymi úradmi. Z prvej strednej školy ho vyrazili už po 47 dňoch za výtržníctvo, na Drake Business School, na ktorú sa prihlásil na prianie matky, vydržal jedenásť mesiacov. Potom pracoval ako poslíček a nitovač v lodenici.

Okrem budovania sebavedomia badať vplyv Dolly Sinatrovej aj v štýle, ktorým sa Frank preslávil. Dokonca aj v čase Veľkej hospodárskej krízy, ktorá vypukla v roku 1929, si dala záležať na tom, aby mal slušné a vcelku nákladné šaty, takže mal povesť najlepšie oblečeného dieťaťa v štvrti. Nuž, ako o niekoľko dekád neskôr vyhlásil, že „boli len dvaja ľudia, z ktorých som mal rešpekt – moja mama a Tommy Dorsey“.

Chudé decko so skvelým hlasom

Zostaňme pri mene Tommy Dorsey. Ten sa totiž stal idolom a tútorom v jednej osobe, ktorý pomohol neznámemu Frankovi Sinatrovi stať sa minimálne rovnakou legendou, ako bol on sám. Kým sa k nemu dostaneme, načrtnime aspoň stručne Sinatrove spevácke začiatky.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.