Urban legend: Autor kultových veršov slovenského megahitu sa jeho slávy nedožil

Alebo podľa názvu jeho prvej zbierky básní aj Malý zúrivý Robinson. Verejnosť si zvyčajne poetov nevšíma, ale tohto pozná. Hoci iba sprostredkovane cez verše megahitu piesne Voda, čo ma drží nad vodou. Básnik sa z jej slávy nenapil. Tragicky zahynul ani nie dva mesiace predtým, ako ju v nahrávacom štúdiu naspieval Jožo Ráž zo skupiny Elán.

V noci 28. apríla roku 1999 nasadá Jozef Urban do svojho auta Seat Ibiza a vyráža zo Zvolena. V plnej rýchlosti nezvláda tiahlu zákrutu a napáli rovno do protiidúceho poľského kamióna, ktorý vozidlo demoluje na kusy plechu a ženie ich pred sebou. Záznamy hovorov mobilu neskôr ukážu, že v ten deň sa Urban viackrát pokúšal skontaktovať s bratom žijúcim v Košiciach. Takže jeho osudná cesta smerovala pravdepodobne do metropoly východného Slovenska.

„Magickú“ príchuť čarovnej Vode pridáva ešte skutočnosť, že 20. júna toho istého roku po dotočení nahrávky v štúdiu Ráž sadá na svoju Yamahu, nasleduje vážna havária a populárny spevák sa s vážnymi zraneniami ocitne v nemocnici. Keď sa po dvoch mesiacoch preberie z umelého spánku, rádiám už nejaký čas kraľuje Voda.

„Mňa napríklad desí to, že teraz tu spolu sedíme a telefonujeme, ale ja o desať minút sadnem do auta a za najbližším rohom sa vybúram a ochrniem alebo oslepnem... Ja si myslím, že tou pokorou voči tomu princípu, nevystavovaním sa voči náhode sa dá dosiahnuť, že tá náhoda nás začne mať do určitej miery rada, aby nám nerobila takéto fatálne problémy...“ Tak trochu zimomravo znie Urbanovo vyznanie zachytené vo filmovom dokumente.

Nepoužiteľný pre bežný život

Narodil sa v Košiciach v rodine železničiara. Umelecké bunky nemal po kom zdediť. Vyrastal ako najstarší z troch súrodencov. Od sestry bol starší o štyri roky, od brata o deväť.

​„To bolo dosť na to, aby mal na nás výchovný vplyv. V mnohých veciach sa na neho mohli rodičia spoľahnúť, no on nikdy starostlivosť nebral ako nejakú záťaž,“ spomína na neho brat Miroslav. „Bol veľmi rozhľadený človek. S ním sa dalo baviť o čomkoľvek. A toto mi chýba dodnes.“ Uvedomuje si, že Jožo nebol dokonalý, hlavne keď ho opustila inšpirácia či motivácia. „To vedel byť dosť nepríjemný a pre bežný život smrteľníkov nepoužiteľný,“ uviedol pre HN Miroslav.

Keď sme sa pýtali na nehodu, podotkol, že posledné dni jeho života boli poznamenané existenčnou, tvorivou i vzťahovou krízou. Podľa neho možným dôvodom jazdy do Košíc bola potreba vidieť rodinu a takisto mu niekto dlhoval peniaze za texty. Joža stále vidí pred sebou ako človeka s obrovským srdcom, ktoré muselo znášať „všetky negatíva sveta, akoby za všetkých ostatných“.

Urban z rodného hniezda vyletel, ufrnkol do Bratislavy, kde na Vysokej škole ekonomickej začal študovať odbor ekonomika zahraničného obchodu. To už mal za sebou zbierku Malý zúrivý Robinson, ktorej väčšinu napísal ešte ako maturant. Vyšla v roku 1985 a debut hneď ovenčila cena Ivana Krasku.

Kto vtedy tušil, že z Jožka vyrastie básnik?
Kto vtedy tušil, že z Jožka vyrastie básnik?
Zdroj: archív rodiny

​Mladý Urban si v meste na Dunaji užíval všetky slasti i strasti vysokoškolského štúdia. Básnik Ján Litvák vo svojom texte Prorok prekliatych bohémov opisuje alkoholické excesy svojho priateľa: „Pil nesmierne.“ Často vraj strácal kľúče a domov vchádzal oblokom. Raz prišiel aj s kumpánom, a keďže sa nemohol dostať dnu, rozbil okno. Jeho kamarát si vykopol druhý priechod. „Ráno okná zatĺkli latami,“ píše Litvák.

Dvaja Moťáči

Vysokoškolská brigáda vo Veľkom Krtíši. Dvadsaťtriročný Urban počas jedného spoločenského večera hrá na gitare a spieva. Zaujme o dva roky mladšiu študentku tej istej školy.

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.