Muž, ktorý sa stal tvárou revolúcie

Pre niektorých odvážny a spravodlivý revolucionár, ktorý spolu s bratmi Castrovcami oslobodil kubánsky ľud od pravicovej diktatúry a bojoval za myšlienky sociálnej rovnosti. Pre iných chladnokrvný zabijak a zločinec, ktorý po víťazstve kubánskej revolúcie nechal bez milosti popravovať politických oponentov.


Tento týždeň uplynulo presne 90 rokov od narodenia legendárneho juhoamerického bojovníka za myšlienky ľavicovej revolúcie Ernesta Guevaru, ktorý vstúpil do dejín pod prezývkou Che. Deväťdesiatky sa ani zďaleka nedožil. Zomrel oveľa skôr – pod paľbou guliek popravnej čaty v októbri 1967 po tom, ako sa snažil preniesť revolúciu aj do Bolívie.

Z lekára revolucionár
Ernesto Guevara de la Serna prišiel na svet 14. júna 1928 do bohatej rodiny v argentínskom meste Rosario. Rodičia ho odmalička tlačili ku kvalitnému vzdelaniu, čo im nakoniec aj splnil. Vybral si medicínu. Dôvodom bol fakt, že od detských rokov trpel silnou astmou. Štúdium lekárstva mu malo pomôcť bojova

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.