Autor nezabudnuteľných melódií Karol Elbert: Tanečnou hudbou vytesnil ťaživú minulosť

Na mnohých karikatúrach sa ocitol v popredí skladateľov výrazný nos, ktorý vnímal ako svoju osobnostnú črtu. A charakteristickou vlastnosťou bola bezstarostnosť vnášaná do vlastných tanečných skladieb. Na ceste za úspechom sa ocitol v pozícii nechceného obyvateľa slovenského štátu až k titulu Zaslúžilý umelec.

Narodil sa 19. decembra 1911 v Trnave a bol Trnavčanom dušou aj telom. Hoci nebol „malý Rím“ spájaný s oficiálnymi hudobnými inštitúciami sídliacimi v Bratislave, muzicírovanie bolo všadeprítomné. Pestovalo sa v meštiankach či v Trnavskom spevokole, kde malého Karola viedol dirigent Rudolf Ferencz.

Živého chlapca veľmi skoro prestalo baviť spievať zborové kantáty. Sám si chcel ukrojiť a načerpať inšpiráciu z čulého mestského ruchu.

Ako dvanásťročný postával pred kaviarňami a počúvaním sa učil naspamäť známe melódie. Prehrával si ich aj na kabáte, na ktorom mu manžetové gombíky nahradzovali klaviatúru. Takto nesústredený býval počas vyučovania, až dostal napomenutie na vysvedčení. Rodina ho síce vyhrešila, no zároveň ho v hudbe podporovala. Najmä mama, ktorá pre problémy s hlasivkami musela skončiť so spevom.

​S operetnou a opernou tvorbou sa stretával pri počúvaní rozhlasu aj naživo, keď do Trnavy slávnostne prichádzala bratislavská operná scéna. Spoznal sa aj s ďalšími osobnosťami z malého kruhu slovenského hudobného života.

V rodnom dome sa nachádzal hostinec sestry Mikuláša Schneidera-Trnavského. Pri jednej z návštev počul národný skladateľ kúsok z Karolovej interpretácie kompozície Prelúdium od ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova. Udivený vycibrenou technikou ho odporučil na štúdium hudby.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.