StoryEditor

Chcel spáchať samovraždu, niekoľkokrát sa takmer vyhladoval na smrť. Bol Gándhí rasista?

10.02.2018, 10:30
Život Móhandása Karamčanda Gándhího nebol iba plný úspechov a uznania.

Hoci ho poznáme ako muža, ktorý doslova štipkou soli nahlodal Britské impérium a prispel tak k získaniu nezávislosti Indie, jeho život nebol iba plný úspechov a uznania. Chcel spáchať samovraždu, niekoľkokrát sa takmer vyhladoval na smrť. A pred 70 rokmi ho dostihla guľka náboženského fanatika.

„Nikto z pochodujúcich ani len nezodvihol ruku, aby sa obránil pred údermi. Padali na zem ako podťatí. Odtiaľ, kde som stál, som počul odporný zvuk dopadania palíc na nechránené lebky. Prizerajúci sa dav stenal a vzdychal v zdieľanej bolesti s každým úderom... V priebehu dvoch alebo troch minút bola zem pokrytá telami. Na ich bielych odevoch sa rozširovali veľké fľaky krvi... policajtov nekladenie násilia rozzúrilo... začali divoko kopať sediacich mužov do brucha a do rozkroku. Zranení muži sa zvíjali a stenali v agónii, no zdalo sa, že to len rozohňuje zúrivosť policajtov... začali sediacich mužov ťahať za ruky alebo nohy, niektorých aj sto metrov, a hádzať ich do priekopy.“

Takto opísal americký korešpondent United Press Webb Miller udalosť, ktorá sa odohrala v máji 1930 a je známa ako Dharasana Satyagraha. Bola súčasťou takzvanej antisoľnej kampane, ktorú britskej vláde vyhlásil šťúply muž menom Móhandás Karamčand Gándhí, v tom čase už známy skôr ako Mahátmá, teda v preklade niečo ako veľký duch. A hoci tieto nenásilné protesty proti bezohľadnosti, s akou Britské impérium vysávalo svoje kolónie, vošli do histórie ako jeden z míľnikov, ktorý doviedol Indiu k nezávislosti, nebolo všetko také ružové a jednoduché, ako sa snažia nahovoriť niektoré dokumenty o Gándhím. Tak či onak, jeho život odzrkadľoval pohnutú dobu a rovnako ako dramaticky prebiehal, tak sa aj skončil.

(Ne)poslušný syn
Poznáme ho väčšinou z fotografií z posledných dekád života, ako večne usmievavého malého plešatého mužíčka s bielym bedrovým rúškom omotaným okolo chudého tela. Keby sa Móhandas Karamčand narodil o sto rokov skôr alebo neskôr, možno by svoj život prežil bez reptania a pomerne pohodlne, čo mu zaručovala jeho príslušnosť ku kaste vaišjov, respektíve k podkaste banijov, a rodina, do ktorej sa narodil. No koncom 19. storočia, keď sa vypýtal na svet, to už v jed...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-04-24 13:33:20 - Feat.: - Title: India ukazuje celému svetu, ako sa to má robiť. Do roku 2030 by mohli byť všetky jej vesmírne misie bezodpadové 02 - Modified: 2024-04-23 10:20:28 - Feat.: - Title: Indická opozícia kritizuje premiéra Módího za šírenie nenávisti voči moslimom 03 - Modified: 2024-04-23 13:00:00 - Feat.: - Title: Sľúbili im prácu v Rusku. Bez ich zvolenia však skončili na ukrajinskom fronte 04 - Modified: 2024-04-20 21:04:50 - Feat.: - Title: Švajčiarski výrobcovia hodiniek vidia Indiu ako novú krajinu hojnosti 05 - Modified: 2024-04-11 12:02:38 - Feat.: - Title: VIDEO Pri pobreží Indie objavili veľké podmorské mesto. Podľa niektorých vedcov by mohlo prepísať históriu civilizácie
menuLevel = 2, menuRoute = history/profily, menuAlias = profily, menuRouteLevel0 = history, homepage = false
25. apríl 2024 08:21