Chladnokrvný kňaz komunizmu: Husák bol symbolom kolaborácie a posadnutosti mocou

Ktovie. Keby ho pred takmer 70 rokmi popravili, možno by sme ho dnes oslavovali ako slovenského národného hrdinu. A veľkoryso mu odpúšťali morálne prešľapy, ktorých sa dopustil ešte pred väzením. Dejiny však rozhodli inak.

Gustáv Husák sa stal ikonou normalizácie a postupne sa premieňal na čoraz prázdnejšiu a čoraz nenávidenejšiu tvár hľadiacu zo stien. V jeho živote podobnom antickej tragédii však dodnes zostáva kopa bielych miest a rušivých otáznikov. Prinášame vám výpovede ľudí, ktorí sa ich postupne snažia zaplniť. A zodpovedať.

 „Mrzí ma, že som vám nikdy nepovedal, ako vás mám rád. Emócie a emočné výlevy sa však u nás v rodine nepestovali.“

Približne takto sa v jednom zo svojich listov z väzenia Gustáv Husák ospravedlnil svojej prvej manželke Magde a ich dvom synom. A boli to skutočne vzácne slová. Kým nálepkami ako vzdelaný, rozhľadený, schopný či charizmatický ho častovali hojne, prívlastok „ľudský“ neskloňuje pri jeho hodnotení prakticky nikto. A nemá to nič do činenia s jeho (ne)morálnymi postojmi a skutkami, tie boli napokon občas až nečakane ľudské.

Ako spomína Branislav Kinčok, historik z Ústavu pamäti národa, dokázal napríklad veľkoryso odpustiť svojim spoluväzňom Novomeskému, Okálimu či Holdošovi, hoci každý jeden z nich ho počas mučenia zradil. Na rozdiel od neho. 

„Tvrdil, že emócie do politiky nepatria, ale myslím si, že to bola aj jeho ľudská črta. City držal na uzde a chýbala mu aj väčšia empatia,“ tvrdí český historik Michal Macháček, ktorý o ňom vydal monografiu s prostým názvom – Gustáv Husák. A ktorý si spoločne s inými expertmi kladie otázku: kto bol on vlastne zač?

Kňaz komunizmu

„Čo človeku osoží, že získa hoci aj celý svet, keď pri tom stratí dušu?“ Domáca úloha gymnazistu Augustína (tak znelo Husákovo krstné meno) v podobe úvahy na známy biblický výrok patrí k bádateľským plodom Michala Macháčka a zároveň je jednou z pomôcok k pochopeniu osobnosti chlapca z Dúbravky, ktorý ako 15-mesačný stratil matku, vyrastal v chudobnej katolíckej rodine a doliehala na neho sociálna nerovnosť prvej Československej republiky.

V letnom tábore v Starej Ľubovni. Gustáv Husák (vľavo) tu bol v roku 1935.
V letnom tábore v Starej Ľubovni. Gustáv Husák (vľavo) tu bol v roku 1935.
Zdroj: Slovenská národná knižnica – Literárny archív

​Niet sa prečo až tak diviť, že Ježišove slová vykladal ako kritiku kapitalizmu a vykorisťovania. Keď sa na scéne zjaví marxizmus, Husák podľa Macháčkových slov jednoducho a v podstate doživotne „len konvertuje z jednej viery na druhú. Z viery v Boha na vieru v objektívny zákon dejín“. Gréckokatolícky kňaz Ján Mastiliak, ktorý s ním v 50. rokoch sedel v jednej cele svedčil o tom, že Husák dokonca sám seba označoval za „kňaza komunizmu“.

Ten hlavný prerod podľa Branislava Kinčoka nastal u neho v šestnástich, teda v roku 1929. „V tom čase brigádoval v továrni na výbušniny na bratislavskej Patrónke a údajne tam prvý raz ,pričuchol‘ k robotníckemu komunistickému hnutiu.“ Veľmi skoro prepadol čaru Sovietskeho zväzu a historici sa zhodujú, že až do konca života si tento obdiv skutočne podržal. 

​Rovnako ako cirkevnú terminológiu a – čo je podstatne čudnejšie – formálne aj svoje rímskokatolícke vyznanie, vždy ho totiž uvádzal v oficiálnych dokumentoch. Odôvodňoval to tým, že nikdy ho nikto o vystúpenie z cirkvi nepožiadal. Tragický paradox – najmä ak vezmeme do úvahy, že Husák niesol na prelome 40. a 50. rokov plnú zodpovednosť za všetky proticirkevné akcie režimu, vrátane likvidácie reholí.

Šteklenie žíl

„Gustáv Husák je tvrdohlavý komunista a svojimi neortodoxnými metódami vnáša do študentského hnutia chaos.“ Približne takto znel prvý zápis sovietskej tajnej služby na Husákov vrub. Spis, ktorý sa do konca jeho života rozšíril na takmer 3 500 strán, založila už v roku 1936.  Fakt, že sa Moskva oňho zaujímala už ako o 23-ročného mladíka, bol ešte donedávna neznámy, svetlo sveta uzrel až po tom, ako Macháček preskúmal tamojšie archívy.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.