Ťažké rozhodnutie Walta Disneyho: Z kultového filmu musel vystrihnúť najobľúbenejšiu scénu

Na začiatku bol chlapec zo skromných pomerov, no šikovný a neoblomný, na konci vážený a úspechmi ovenčený muž, stojaci na čele obrovského zábavného impéria. Spoločnosť, ktorú založil, patrí dlhodobo medzi najväčšie svetové mediálne konglomeráty s ročným obratom desiatok miliárd dolárov.

„Nenakrúcam filmy preto, aby som zarábal peniaze. Zarábam peniaze, aby som mohol nakrúcať viac filmov,“ povedal raz Walt Disney.

Počas života stál ako producent pri vzniku 656 filmov, ako herec sa objavil v 124 snímkach, 114 ich režíroval a získal dovedna 26 Oscarov. V prvom rade však dal svetu filmových hrdinov, ktorých milujú celé generácie. Niektoré z nich prepisovali dejiny kinematografie a zábavy, rovnako, ako on sám.

Oklamal a išiel na front

Vyšiel zo skromných pomerov, jeho otec Elias, po predkoch Ír, sa do Spojených štátov prisťahoval z Kanady. Ako zlatokop veľa šťastia nemal, a tak si na živobytie zarábal raz ako tesár, potom na železnici, neskôr na farme, či v továrni na želé. V Amerike sa zoznámil s Florou Callovou, zobrali sa a postupne priviedli na svet štyroch synov a jednu dcéru. Walt sa im narodil 5. decembra 1901 v Chicagu ako štvrté dieťa.

​Disneyovci síce netreli biedu, no peňazí v rodine nikdy nebolo nazvyš, a preto ich otec len ťažko púšťal z rúk. A tak si Walt, rovnako ako jeho súrodenci, musel odmalička zvykať na tvrdú prácu. Popri tom si privyrábal kreslením

​Talent sa uňho objavil už v ranom detstve a postupne ho rozvíjal návštevami výtvarných kurzov. Otec v tom ale nevidel perspektívu a syna chcel vidieť predovšetkým pri „normálnej“ práci. Napätie sa medzi nimi stupňovalo a v šestnástich sa mladý muž rodičovskej autorite vzbúril.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.