Ako sa Štefánik stal národným hrdinom: Vlastnú legendu si budoval už za života, hovorí historik

Ako je možné, že o mužovi, ktorý zvíťazil v ankete o najväčšieho Slováka, vychádza prvá vedecká monografia až 102 rokov po jeho smrti?

V medzivojnovom období, keď Štefánik zomrel, ešte nemožno hovoriť o vedeckých monografiách. Potom prišlo 40-ročné obdobie komunizmu, ktoré bolo poznačené najmä protištefánikovským pamfletom od Ľudovíta Holotíka – Štefánikovská legenda a vznik ČSR. A ďalšie popularizačné biografie, ktoré vyšli, boli reakciou naň.

Aj od pádu režimu však uplynulo dosť desaťročí.

Áno, ale ide o náročnú tému. Keď to chce človek urobiť poriadne, musí vedieť jazyky. Najmä francúzštinu, samozrejme, angličtinu, ideálne taliančinu, ruštinu. Štefánik veľa cestoval, takže treba pochodiť krajiny, ktoré navštívil. Aj predtým sme o ňom mali dosť veľa informácií, takže ich prehĺbenie už muselo ísť naozaj na doraz. Takže toto je asi ten dôvod.

Pamätáte si moment, keď sa u vás zrodila fascinácia Štefánikom?

To si, samozrejme, pamätám, ale išlo skôr o impulz než o fascináciu. Na vysokej škole – študoval som francúzštinu a históriu – za mnou prišiel môj učiteľ, profesor Róbert Letz: Michal, je tu taká ponuka, nechcete ísť študovať Štefánika do Paríža? Samozrejme, súhlasil som. Spätne som sa dozvedel, že v Paríži na Sorbonne bol profesor Antoine Marès, ktorý písal monografiu o Benešovi, a jeho asistent, Alain Soubigou, zas biografiu o Masarykovi. A profesor Miloš Mistrík, ktorý tam chodil, ich provokoval, že prečo nepíšu o Štefánikovi, ktorý bol pritom francúzsky občan. Zareagovali, že ak chce aj Štefánika, nech im niekoho pošle. A ten niekto som bol ja.

Výsledkom bola popularizačná monografia, ktorá vyšla v roku 2012. Čo boli tie najzásadnejšie otázky, ktoré vás poháňali do výskumu k vzniku tejto druhej, tentoraz už vedeckej biografie?

Moja zásadná otázka bola, ako sa Štefánik stal národným hrdinom. Ako chalan z myjavských kopaníc vyhrá o sto rokov po svojej smrti anketu o najväčšieho Slováka.

Nestačia na vysvetlenie tejto otázky Štefánikove ohurujúce schopnosti a nesmierne široký záber aktivít?

Myslím si, že nie. To je, samozrejme, dôležité, ale ide iba o jednu zložku Štefánikovho úspechu a ja som sa snažil poukázať aj na ďalšie.

A ktoré to teda sú?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.