Svätica opradená legendami: Kňažná Ludmila bola rázna žena, zavraždiť ju dala vlastná nevesta

Píše sa 15. september 921. Na svojom vdovskom útočisku Tetín je na rozkaz kňažnej Drahomíry uškrtená česká kňažná Ludmila. Manželka prvého kresťanského panovníka Bořivoja, hoci pôvodne pohanka, neskôr sama horlivá šíriteľka viery.

​Mnohými nejasnosťami opradený pozemský život kňažnej Ludmily sa v jej šesťdesiatich jeden rokoch končí. Druhý život budúcej národnej svätice našich západných susedov sa však práve začína. Legendy z Ludmily vytvárajú dokonalú ženu, babičku, manželku, kresťanku...

„Zo zlomkov, ktoré máme k dispozícii, môžeme zostaviť obraz ženy, ktorá bola rozhodná a rázna. Kňažná, ktorá určitý čas aj vládla – a to by s holubičou povahou nezvládla,“ hovorí profesor Petr Sommer, bývalý riaditeľ Centra medievistických štúdií.

Musela si byť vedomá toho, čo znamená moc a aké prostriedky sú na ňu potrebné. „V osudný deň je najskôr prekvapená, keď spozná svojich vrahov, a potom im podľa legendy hovorí: Veď som vás obdarovávala zlatom, striebrom a skvostnými šatami... To o nej vypovedá ako o vládcovi, ktorý mal družinu, staral sa o svojich bojovníkov,“ vysvetľuje Sommer.

Ludmila sa narodila okolo roku 860 kniežaťu Slaviborovi a jeho manželke Lidoslave na hrade Pšov (dnešný Mělník). Podľa staroslovanskej legendy Život svätého Václava vraj pochádzal zo srbskej zeme a bola vychovávaná ako pohanka.

​Asi v roku 873 sa Ludmila vydala za české knieža Bořivoja I. z rodu Přemyslovcov, sobáš bol podľa všetkého politicky motivovaný. Aj vďaka prijatiu kresťanstva (spolu s Bořivojom ich pokrstil na Morave samotný Metod) sa práve rod Přemyslovcov začal presadzovať ako dominantný a pochádzali z neho aj prví českí králi.

Z manželstva sa narodilo minimálne šesť detí, pričom s istotou poznáme len mená synov Spytihněva a Vratislava. Obaja synovia dosadli tiež na kniežací stolec a Ludmila oboch prežila.

Po Vratislavovej smrti sa rozpútal boj o moc nielen medzi Ludmilou a jej nevestou Drahomírou, vzájomný vzťah oboch žien kalila tiež skutočnosť, že stará mama zároveň vychovávala vnuka – následníka trónu.

V noci z 15. na 16. septembra 921 sa stala obeťou úkladnej vraždy takpovediac na objednávku nevesty. Podľa Kristiánovej legendy jej vykonávateľmi boli príslušníci kmeňa Varjagov Tunna a Gommon, ktorí ju mali zaškrtiť jej vlastným závojom.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.