Slovák, ktorý vyzval Hitlera na súboj: Budeš ešte žobroniť o mier, odkázal mu

Študoval na slávnej prešporskej ješive a mal sa stať rabínom. Namiesto toho sa však oddal zápaseniu a stala sa z neho obdivovaná americká celebrita. Príbeh neznámeho židovského chlapca, ktorého pred istou smrťou v Osvienčime zachránil šport, ožil v júni tohto roka v Múzeu židovskej kultúry v Bratislave. Strohé priestory sa premenili na zápasnícky ring, v ktorom svoju bitku o život zvádzal aj David Unreich.

Začiatok dvadsiateho storočia multikultúrnemu Prešporku prial. Vedľa seba si v pokoji a väčšej či menšej tolerancii nažívali Maďari, Nemci, Slováci či Židia. Mesto prekvitalo a bolo vyspelým európskym centrom. V roku 1902 zaviedli do Prešporku elektrinu, o pár rokov neskôr tu jazdil prvý trolejbus, v roku 1914 dokonca slávna električka do Viedne.

Oblasť okolo Bratislavského hradu patrila z veľkej časti židovskej komunite. 30. júla 1907 sa v rodine obchodníka Jonáša Unreicha narodil chlapec David, ktorého všetci volali Dufy. Chlapec mal šesť bratov a sestru. Všetci chlapci boli aktívni športovci. Rodičia však trvali aj na prísnej židovskej náboženskej výchove. Otec bol totiž aktívnym členom ortodoxnej obce a jeho manželka viedla židovskú jedáleň.

Rodina bola tradičná a hlboko veriaca. Viacerí jej predkovia boli rabíni a voľba v pokračovaní rodinnej tradície padla práve na Davida: „Štúdium zanechal v poslednom semestri a plnou silou sa vrhol na zápasenie. Je to veľmi nezvyčajné. Jeho rodičia sa s tým zmierovali veľmi ťažko. Túžili po tom, aby ich syn bol známy a vážený rabín. Paradoxne, práve táto voľba mu pomohla prežiť,“ hovorí o Davidovi Unreichovi kurátor výstavy Michal Vaněk z Múzea židovskej kultúry.

Prešporský šampión

David sa venoval športu odmalička. Bol vynikajúci plavec a zápasník. Podobne ako ďalší chlapci zo židovskej štvrte, jeho klubom bol ŠK Makabea Bratislava.

„Židia sa chceli začleniť do celospoločenského života, nemali sa obmedzovať iba na svoju úzku komunitu. A práve šport bol výbornou voľbou. Politika v Československu bola veľmi tolerantná,“ vysvetlil historické súvislosti Vaněk.

​Veľmi rýchlo sa ukázalo, že Unreich je veľmi talentovaný. V roku 1929 zvíťazil na majstrovstvách župy v grécko-rímskom zápasení, získal titul majstra Slovenska a postupne sa stal sedemnásobným amatérskym majstrom Československa. Súťažil v ťažkej váhe, meral 189 centimetrov a vážil približne 120 kg.

„V amatérskom športe dosiahol všetko, čo sa dalo. Zúčastnil sa na Makabiáde, čiže hrách podobných olympiáde, s jediným rozdielom, že tam súťažia Židia. Toto podujatie existuje aj dnes.“

Na 2. Makabiáde, kde súťažil Unreich, sa zúčastnilo dohromady 1 350 atlétov z 28 krajín. Československo malo 250-člennú výpravu. Jeho finálový zápas v Tel Avive sledovalo dvadsaťpäťtisíc divákov. Odvtedy bol David židovským šampiónom. Nazval sa Ben Shalom, čo v preklade znamená „syn mieru“. Jeho športová kariéra sa naplno rozbehla, dostával pozvánky na svetové podujatia, olympijských hier sa však nikdy nezúčastnil.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.