Vojenské trapasy: Briti potopili vlastnú loď, austrálsku armádu zosmiešnil boj s vtákmi

V roku 1898 vypukla vojna medzi Španielskom a USA. Posádka americkej lode USS Charleston dostala za úlohu obsadiť ostrov Guam. Na splnenie úlohy dostali dva dni.

Keď USS Charleston priplával do bezpečnej vzdialenosti od ostrova, v očakávaní urputného odporu jeho španielskych obrancov vypálili lodné delá na opevnenia na ostrove 13 sálv, ktoré však z ostrova nikto neopätoval. Namiesto toho priplávala k USS Charlestonu malá loďka, na palube ktorej bol len jeden španielsky dôstojník, ktorý požiadal o dovolenie vstúpiť na palubu.

Námorníkov americkej lode síce správanie dôstojníka udivilo, ale žiadosti vyhoveli.

Španielsky dôstojník sa po vstúpení na palubu USS Charleston poďakoval americkým námorníkom za vypálené čestné salvy a poprosil ich o požičanie strelného prachu, aby mohli z ostrova vypáliť odvetné čestné salvy, keďže im sa na ostrove minul strelný prach... No, „trapas“.​

Zdroj: Téma

​Ako sa ukázalo, španielska vláda zabudla informovať úrady a posádku na ostrove, že je s USA vo vojnovom stave. A takto jednoducho prišlo Španielsko o ostrov Guam.

Ako potopiť vlastnú loď

Na prelome 19. a 20. storočia patrila vojenská flotila Veľkej Británie medzi najmocnejšie na svete. Ich lode im závidel celý svet. Briti boli osobitne hrdí na svoju vlajkovú loď HMS Victoria. Avšak ani toto pomenovanie ju neochránilo pred hlúpym a potupným zánikom.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 74% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.