Jubilujúci mrakodrap Empire State Building: Symbol New Yorku sa zrodil z rivality biznismenov

Je koniec augusta 1929. Architekt William Lamb sedí v kancelárii bývalého prezidenta firmy General Motors Johna Jakoba Raskoba, ktorý ho zoznamuje so svojím ambicióznym plánom.

„Ak tomu dobre rozumiem, máte v úmysle vstúpiť do súťaže o najvyššiu budovu na svete, chcete ju postaviť na Manhattane a projektovať ju má naša spoločnosť. Isto viete, že Walter Chrysler vyhlásil, že budova, ktorú stavia, bude vyššia než Eiffelova veža. A tá má 300 metrov...“ preruší ho po chvíli.

„Viem, ale my postavíme vyššiu než Chrysler,“ odvetí suverénne Raskob. „A máte aj predstavu, ako by mala vyzerať?“ reaguje architekt.

Investor chvíľu mlčí, potom pred seba zdvihne hrotom nahor ceruzku, s ktorou sa celý čas pohráva, a povie: „Takto.“

Milý príbeh, však? Žiaľ, je to iba legenda, hoci čas i osoby sú správne. Bolo to skutočne v auguste 1929, keď zámer stavby mrakodrapu, ktorý mal všetkých ohúriť, začal naberať reálne obrysy. John Raskob však nemal ambiciózne plány iba v otázke jeho výšky, šokovať chcel aj rýchlosťou výstavby.

Podarilo sa mu to. Empire State Building, v tom čase najvyššia budova na svete, vyrástol za neuveriteľných 410 dní a 1. mája 1931 ho oficiálne otvorili.

Kto získa prvenstvo?

Newyorský hotel Waldorf-Astoria, stojaci od roku 1897 na rohu 34. a 5. ulice, patril k najväčším a najluxusnejším na svete a o hostí nemal núdzu. Keď sa však koncom 20. rokov minulého storočia rodina Astorovcov rozhodla na Park Avenue postaviť nový, boli jeho dni zrátané.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.