Bol chorý zlom a vždy sa na niečo hral. Túžbu po moci podporovali u Hitlera komplexy z neúspechov

„A kto je to malé dieťa v perinke? / To je malý Adolfko, syn rodiny Hitlerovcov! / Možno vyrastie ako lekár? / Alebo bude tenorom vo Viedenskej opere? / Čia je to ruka, čie ucho, oko, nos? / Čie bruško plné mlieka, ešte nevieme: kníhtlačiar, predajca, obchodník, kňaz? / Kade budú chodiť tieto smiešne nôžky, kade? / Na záhradu, do školy, do kancelárie, na svadbu / možno s dcérou starostu?“

Nie, tieto vety na rozdiel od vyššie uvedeného vtipu neťahajú kútiky úst nahor. Úryvok z básne Hitlerova prvá fotografia Wislawy Szymborskej pôsobí výlučne desivo.

Kontrast medzi nevinným batoľaťom a chlapom, ktorý má na konte 21 miliónov ľudí, svedčí totiž ako máločo iné o neviditeľných nášľapných mínach v bytosti menom človek. Čo vyvolalo ich masívny výbuch práve v rakúskom rodákovi s pristrihnutými fúzmi?

Krušná mladosť

Fotografiu dojčaťa Adolfa, ktorá poľskú poetku inšpirovala, pozná takmer celý svet. No o detstve a mladosti nemeckého diktátora vieme v skutočnosti málo.

​Narodil sa pred 132 rokmi, 20. apríla 1889, v Braunau am Inn v dnešnom Rakúsku ako štvrté zo šiestich detí (štyri zomreli v detskom veku) colníka nemeckého pôvodu Aloisa Hitlera a jeho tretej ženy Kláry, ktorá bola zároveň jeho neterou. Kvôli otcovmu povolaniu sa rodina často sťahovala, takže Hitler neustále menil základné školy.

Štúdium na reálnom gymnáziu v Linzi nedokončil, no antisemitizmus jedného z profesorov na ňom zrejme zanechal vplyv. Podľa niektorých názorov to s Hitlerovým štúdiom takto dopadlo pre jeho neschopnosť, ktorá vyvrcholila, keď mu v roku 1903 umrel otec a nemal ho kto viac nútiť učiť sa. Isté je, že Alois Hitler bol prísny muž, ktorý syna často fyzicky trestal.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.