Mal to byť raj na zemi. Sovietom chceli pomôcť budovať socializmus, mnohí však skončili v gulagoch

Na výzvu V. I. Lenina v 20. rokoch minulého storočia všetko predali a odišli do Sovietskeho zväzu budovať socializmus. Namiesto raja na zemi sa ocitli uprostred kirgizskej stepi, kde nemali autá ani elektrinu. Čo vybudovali, to im boľševici znárodnili, niektorých z nich poslali na popravu či do gulagov.

Zahraničný spravodajca Českého rozhlasu Jaromír Marek (53) natočil o osude Čechov a Slovákov z družstva Interhelpo v Sovietskom zväze televízny dokument a nedávno mu o tejto téme vyšla kniha.

Projekt Interhelpo, v rámci ktorého odišlo v rokoch 1925 až 1932 vyše tisícky Čechoslovákov budovať infraštruktúru do stepí v Kirgizsku, je z dejinného hľadiska malá epizóda. Napriek tomu ste o tom nakrútili televízny dokument a napísali knihu. Ako ste sa k Interhelpu vôbec dostali?

O Interhelpe sa síce dá povedať, že je to drobná epizóda, ale ono bolo súčasťou väčšieho prúdu, ktorý v dvadsiatych rokoch 20. storočia bol v Československu aj inde na svete. Novozrodený Sovietsky zväz bol vtedy v ekonomických problémoch a Vladimir Iľjič Lenin vyzval robotníkov, komunistov a proletárov z celého sveta, aby sa zapojili do budovania socializmu v Sovietskom zväze. Vysťahovalecké komúny vznikali nielen v Československu, ale napríklad aj v Nemecku a inde v Európe aj v Amerike. Len z Československa odišlo niekoľko vysťahovaleckých družstiev, Interhelpo bolo najväčšie.

Zdroj: Téma

​Dostali sa mi do rúk spomienky pani Staňkovej z juhomoravskej dediny Lužice, ktorej rodina prešla Slováckou komúnou. Keď predali statok, pridali sa ku komúne a keď prišli do Sovietskeho zväzu, zistili, že to celé je podfuk, že sa tam živorí. Ani nie po polroku sa vrátili späť do Československa. Ako tá pani napísala, odchádzali s poľnohospodárskymi strojmi a vybavením, a keď sa vracali, prišli s holým zadkom a boli radi, že to vôbec prežili. Toto dobrodružstvo ma zaujalo a začal som sa o to viac zaujímať.

Interhelpo vzniklo pôvodne v roku 1923 v Žiline ako priemyselné robotnícke družstvo ľudí, ktorí sa snažili hovoriť umelým jazykom ido, modernizovanou verziou esperanta. Všetci boli komunisti. Ako však vznikla myšlienka všetko predať a vycestovať do Kirgizska budovať socializmus?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.