Bol veselý a mala som ho najradšej. Paula Hitlerová neverila, že jej brat bol zodpovedný za zločiny

V roku 1930 prišla o prácu vo viedenskej poisťovni. „Dozvedeli sa, kto je môj brat,“ stojí v protokoloch amerických vyšetrovateľov, ktorí Paulu Hitlerovú hneď v prvých týždňoch po skončení druhej svetovej vojny niekoľko mesiacov držali pod zámkom a vypočúvali.

„Odvtedy až do anšlusu (obsadenie Rakúska v roku 1938) mi posielal mesačný dôchodok 250 šilingov. Po anšluse potom 250 mariek mesačne... neskôr 500 mariek, a navyše som dostávala ku každým Vianociam dar 3 000 mariek.“

Na porovnanie: priemerný Nemec si v 30. rokoch zarobil medzi 130 a 160 markami mesačne.

Židovská nocľaháreň

V rodnom Rakúsku Adolfa Hitlera dlho nikto nepoznal, a to ani počas prvej svetovej vojny, pretože ju odslúžil nie v rakúskej, ale v nemeckej uniforme. Na prelome 20. a 30. rokov už však jeho meno začínalo byť známe po celej Európe.

Zdroj: Téma

​Mal za sebou nevydarený puč v bavorskom Mníchove, niekoľko rokov kriminálu, jeho rasistický Mein Kampf už bol na svete a v roku 1930 začala jeho politická hviezda stúpať (nacisti vtedy prvýkrát výrazne zabodovali vo voľbách, získali 17 % hlasov; o dva a pol roka neskôr sa Hitler stal ríšskym kancelárom).

Bratovu kariéru Paula čoraz viac pociťovala osobne. Počas návštev u neho ju strážili príslušníci SA, sledovali tajní policajti a podobne.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.