Raketový konštruktér Sergej Koroľov: Stalin ho poslal do gulagu, Chruščov mu nedoprial Nobelovu cenu

Novoročná oslava vo vile člena sovietskeho politbyra Borisa Ponomariova je v plnom prúde, spoločnosť sa zabáva, len jeden z prítomných akoby stále nebol vo svojej koži. Väčšinu času sa drží bokom, len sem-tam s niekým prehodí pár slov. Keď ho ostatní vyzvú, aby aj on predniesol prípitok, je strohý: „Uplynulý rok nebol veľmi dobrý, tak snáď ten nasledujúci bude šťastnejší.“

Pre Sergeja Koroľova, hlavného konštruktéra sovietskych vesmírnych rakiet, ktorý toto želanie vyslovil, sa však rok 1966 nezačína veľmi dobre. Pred časom mu lekári diagnostikovali nádor a o niekoľko dní sa má podrobiť operácii. „Nemám z toho dobrý pocit,“ zdôveruje sa na novoročnom večierku svojmu blízkemu spolupracovníkovi Mstislavovi Keldyšovi.

V nemocnici pre straníckych prominentov hospitalizujú Koroľova 5. januára a o týždeň neskôr, v deň jeho 59. narodenín, za ním prichádza ošetrujúci lekár s dobrou správou – biopsia ukázala, že nádor nie je zhubný. Napriek optimistickej prognóze sa však práve následný operačný zákrok stane poslednou kapitolou životného príbehu slávneho konštruktéra. A bol to príbeh veľmi pohnutý.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.