Posledný cisár a marihuana: Haile Selassie sa stal idolom rastafariánov, videli v ňom mesiáša

Je 21. apríl 1966 a etiópsky cisár Haile Selassie pristáva na letisku v Kingstone, hlavnom meste Jamajky, kde ho vítajú tisíce nadšených ľudí. Exotický ostrov, bývalá španielska a britská kolónia (nezávislosť získala v roku 1962, usporiadaním je parlamentná monarchia, hlavou štátu je britská kráľovná Alžbeta II. a je súčasťou britského Commonwealthu) je sužovaný chudobou a najnovšie aj dlhotrvajúcim suchom. Všetci sa modlia za dážď...

A stal sa zázrak, etiópsky cisár, ktorý je pre veľkú časť obyvateľov Jamajky stelesnením Boha na Zemi, priniesol spásonosnú vodu z nebies, konečne začína pršať. Rastafariáni s nadšením vzývajú svojho mesiáša a záchrancu z ďalekej východnej Afriky, ich modlitby boli vyslyšané...

Praprapra...otec Šalamúm

Etiópsky cisár, Kráľ kráľov, Víťazný lev z kmeňa Júdu odvodzoval svoj pôvod priamo od kráľa Šalamúna a kráľovnej zo Sáby, ktorých syn Menelik I. nastúpil na trón v roku 982 pred Kristom a mal byť zakladateľom šalamúnskej dynastie. Tá vládla v Etiópii s istými prestávkami až do roku 1974, keď bola komunistickým prevratom zvrhnutá.

Zdroj: Téma

​Haile Selassie tak vošiel do histórie aj ako posledný etiópsky cisár. V rodnej Etiópii dlho požíval úctu ako kedysi ruskí cári, pred panovníkom si napríklad poddaní bili hlavu o zem. Napriek tomu bol považovaný za osvieteného vládcu a pomerne veľkého reformátora, ešte ako mladý regent priviedol v roku 1923 samostatnú Etiópiu do Spoločnosti národov, mimochodom, aj s výdatnou podporou Československa.

V tom čase sa ešte volal Ras Täfäri Mäkwannin, meno Haile Selassie získal až s korunováciou na cisára v roku 1930, ktorá v pompéznosti nezaostala za korunováciou britskej kráľovnej.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 76% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.