Prvá transplantácia srdca: Barnardovi priniesla svetovú slávu, vyvolala však aj znepokojenie

Samozrejme, prvej úspešnej transplantácii z človeka na človeka predchádzalo množstvo pokusov na celom svete, dlhé roky sa robili transplantácie na psoch či opiciach.

Že sa to ako prvému podarilo práve Barnardovi, bolo výsledkom aj akejsi nevypísanej súťaže o prestíž v časoch studenej vojny, jednoducho, kto bude prvý. Boj medzi Východom a Západom sa viedol doslova od vesmíru až po operačné stoly.

Všetci ho poznajú

Christiaan Neethling Barnard (1922 – 2001) sa narodil v Juhoafrickej republike v afrikánskej rodine, mal troch bratov a počas štúdia medicíny býval u jedného z nich. Ako rezident, teda začínajúci lekár, pracoval v nemocnici Groote Schuur v Kapskom Meste, kam sa aj vrátil po doktorandskom štúdiu, ktoré absolvoval v USA na Univerzite v Minnesote (1956 – 1958).

​Ambiciózneho a šikovného Barnarda vymenovali za vedúceho oddelenia experimentálnej chirurgie, v Južnej Afrike zaviedol otvorenú srdcovú chirurgiu. A experimentoval s transplantáciami, najmä na psoch, podobne ako jeho kolegovia v Rusku či v USA.

Úspech sa napokon dostavil koncom roka 1967 a Barnardovi sa zmenil život. Celosvetová sláva mu priniesla nielen odborné uznanie a určite aj závisť, ale aj súkromné problémy. S prvou manželkou Alettou boli spolu od roku 1948, dva roky po úspešnej transplantácii sa v roku 1969 rozviedli, aby si svetoznámy chirurg mohol zobrať Barbaru Zoellner.

On mal 48 rokov, Barbara sladkých 19, médiá šaleli. Vydržalo im to osem rokov, v roku 1982 nasledoval rozvod. Tretia manželka Karin bola juhoafrická modelka, do manželstva so svetoznámym chirurgom vstúpila ako 22-ročná v roku 1988, rok pred jeho smrťou v roku 2001 sa rozviedli. Barnard mal z troch manželstiev šesť detí.

Ako to bolo

Transplantácia sa uskutočnila 3. decembra 1967 v skorých ranných hodinách. Louis Washkansky, 54-ročný obchodník s potravinami, bol pacientom v nemocnici Groote Schuur, trpel cukrovkou a mal nevyliečiteľné ochorenie srdca. Pred operáciou povedal Barnard Washkanskému a jeho manželke Ann, že transplantácia má 80-percentnú šancu na úspech.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.