Tragédie, ktoré otriasli svetom športu: Smrť kosila na futbalových štadiónoch, aj na dostihoch

Pravdepodobne najväčšie športové nešťastie v dejinách sa stalo 26. februára 1918 na dostihoch v Hongkongu. Miestna dostihová dráha bola postavená v štvrti Happy Valley v roku 1845 a mala slúžiť najmä Britom žijúcim v meste na polostrove Kowloon, ktoré sa dostalo po ópiovej vojne pod správu Britského impéria (po tzv. druhej ópiovej vojne, ktorá sa skončila v roku 1898, bol Hongkong na ďalších 99 rokov „prenajatý“ Británii, v roku 1997 sa podľa dohody vrátil pod správu Číny).

Prvé preteky na novej dostihovej dráhe sa konali už v roku 1846, teda len rok od začiatku výstavby. V priebehu ďalších desaťročí si konské dostihy získavali popularitu aj u miestneho čínskeho obyvateľstva.

Najvýznamnejšie podujatie s názvom „Derby day“ sa na dráhe v Happy Valley konalo každoročne vždy vo februári. V roku 1918 bol záujem zúčastniť sa na tomto podujatí mimoriadne veľký, preto sa narýchlo vybudovala ďalšia tribúna. Bola však tak nekvalitne postavená, že sa na druhý deň podujatia, 26. februára 1918, zrútila.

​Spadla na stánky s jedlom, kde sa používal oheň, od horiacich stánkov sa chytili bambusové rohože a za krátky čas bola v plameňoch celá dostihová dráha. Na miesto privolali všetkých hasičov z Hongkongu, zo širokého okolia i miestnu takzvanú vodnú políciu. Keď sa im s veľkou námahou podarilo požiar uhasiť, naskytol sa im strašný pohľad. Na mieste ležali stovky zuhoľnatených tiel.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.