Elitný špión Richard Sorge: Stalina varoval pred nemeckým útokom, ten veril viac Hitlerovi

Úradníci a policajti na jokohamskom letisku si pozornými pohľadmi premeriavajú muža, ktorý im práve predložil na kontrolu svoje doklady. Dozvedajú sa z nich, že pred nimi stojí doktor Richard Sorge, ktorý má 37 rokov a do Japonska prichádza ako reportér novín Frankfurter Zeitung. Pôsobí pokojne a z miery ho nevyvádza ani dôkladná prehliadka, ktorú musí vzápätí absolvovať.

To je však len začiatok. Od chvíle, ako opustí letisko, ho bude sledovať polícia. Tak ako každého cudzinca, ktorý do krajiny prichádza. Japonci, vedení k pocitu národnej nadradenosti a presvedčení, že sa skôr či neskôr stanú silnou imperiálnou mocnosťou, im z princípu nedôverujú a každého podozrievajú zo špionáže. Netušia, že v tomto prípade sa nemýlia a že napriek precíznej práci ich ideologickej polície potrvá roky, kým na to prídu.

Je september roku 1933 a misia Richarda Sorgeho v krajine vychádzajúceho slnka sa práve začína.

Očarila ho ošetrovateľka a Marx

Napoly bol Nemec, napoly Rus a na svet prišiel 4. októbra 1895 v Azerbajdžane, kde mal jeho otec ako inžinier lukratívne miesto v ropnej spoločnosti. Keď mu o tri roky neskôr vypršal kontrakt, vrátil sa aj s rodinou do Berlína.

V Nemecku Richard vychodil školu, začal študovať na gymnáziu a po vypuknutí prvej svetovej vojny narukoval do cisárskej armády. Stal sa príslušníkom delostreleckého práporu, s ktorým zakrátko zamieril na front.

Dvadsaťročný Sorge (vľavo) ako vojak nemeckej cisárskej armády počas prvej svetovej vojny. Spolu s ním je na snímke budúci chemik a východonemecký politik Erich Correns.
Zdroj: Wikimedia Commons/Bundesarchiv

​Vojna, do ktorej išiel dobrovoľne, Sorgeho natrvalo poznamená. Jednak zdravotne, keď v boji utrpí vážne zranenie a pri operácii mu musia ľavú nohu o dva centimetre skrátiť. Počas rekonvalescencie v nemocnici vo východopruskom Königsbergu však spoznáva aj mladú zdravotnú sestru, do ktorej sa nielen zamiluje, ale ktorá mu na

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.