Stachanov sa stal ikonou i hračkou sovietskeho režimu, skončil ako alkoholik a na psychiatrii

Až doteraz bola baňa Centraľnaja v ukrajinskom mestečku Irmino tuctovou baňou, akých sú v Sovietskom zväze desiatky, ba stovky. To sa však má v sobotu 31. augusta 1935 zmeniť. Zatiaľ o tom vie len pár zasvätených, ani ostatným baníkom, chystajúcim sa ráno na sfáranie, však neunikne, že sa tu schyľuje k niečomu veľkému.

Pred šachtou číslo 22 je nastúpená kapela, čakajú tam komsomolci s kyticami, fotograf, filmári a nechýba pravdaže vedenie podniku. A konečne nastáva ten okamih. Z podzemných útrob vychádza na povrch on. Muž, ktorý dokázal počas jednej pracovnej zmeny narúbať 102 ton uhlia. Znie to až neuveriteľne, denná norma je totiž štrnásťnásobne nižšia.

Volá sa Alexej Stachanov, má 29 rokov a od tejto chvíle sa jeho doterajší život prevracia hore nohami.

V bani si chcel zarobiť na koňa

Bol to jednoduchý mladý muž, ktorý vyrastal v roľníckej rodine v ruskej dedinke Lugovaja, ležiacej asi 370 kilometrov južne od Moskvy. Do oblasti Donbasu, známeho rozsiahlymi uhoľnými ložiskami, prišiel ako 20-ročný, vraj preto, aby v bani zarobil peniaze a mohol si kúpiť koňa.

Od vykonávania pomocných činností na povrchovom pracovisku sa časom dostal aj k práci pod zem, kde robil najprv ako brzdár vozíkov a po absolvovaní odborného kurzu mu dali do ruky zbíjačku a stal sa razičom.

Písal sa rok 1935. V Sovietskom zväze zúrila industrializácia a krajina bola v polčase druhej päťročnice – plánovacieho systému, ktorý bol alfou a omegou socialistickej ekonomiky. No nie všade dosahovali hospodárske ukazovatele takú úroveň, akú vedenie strany a štátu túžilo vidieť. Aj baňa Centraľnaja patrila k tým, ktoré

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.