Vzostup a pád slečny Gottwaldovej. Stratu postavenia niesla ťažko, po sovietskej okupácii zacítila šancu

Keď sa na prelome päťdesiatych a šesťdesiatych rokov minulého storočia aj v tuzemsku začalo pomaly hovoriť o tom, že nie všetky kroky komunistických otcov zakladateľov boli správne, začali niekdajší prominenti prichádzať o pohodlné miesta. A vtedy si aj jediná dcéra prvého robotníckeho prezidenta Klementa Gottwalda a manželka ministra národnej obrany Alexeja Čepičku musela začať zvykať na nový štýl života.

„Mala vraj trochu problémy prispôsobiť sa obyčajnejšiemu životu, po dlhých rokoch napríklad objavila električku ako dopravný prostriedok,“ píše Ivana Hutařová v knihe Povolanie otca: prezident republiky.

Prominentka Marta Čepičková

Kým ako štyridsiatnička spadla medzi radových občanov Československa, patrila jediná dcéra Klementa Gottwalda medzi prominentov a zažila hviezdnu kariéru.

​Gymnázium začala študovať ešte v Prahe, ale v roku 1940 už maturovala v hlavnom meste Sovietskeho zväzu a tam tiež vyštudovala históriu na Moskovskej štátnej univerzite. Ku koncu vojny začala pracovať ako novinárka, najprv v československom vysielaní moskovského rozhlasu, potom sa presunula do Juhoslávie, kde to nakoniec – iba v 26 rokoch! – dotiahla na tlačovú atašé tamojšieho československého veľvyslanectva.

Po boľševickom februárovom prevrate v roku 1948 opäť postúpila. Na ministerstve zahraničia v Prahe mala na starosti odbor takzvaných európskych ľudových demokracií a vydala sa za ministra

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 69% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.