Najvyššie Európanky: Jedna nemala pokoj ani po smrti, na druhej rodičia zarábali ako na atrakcii

Bartley Green je mestská časť na juhozápade anglického Birminghamu. Pred tamojšou knižnicou je tehlový múrik, vysoký niečo vyše dva metre, a na ňom je priskrutkovaná ceduľa.

„Jane, známa ako Ginny Bunfordová, sa narodila v Bartley Green a žila v domčeku priamo oproti,“ hlása nápis, „dorástla do výšky siedmich stôp a jedenástich palcov“.

Presne túto výšku má aj múr, na ktorom nápis visí – 241 cm.

Pád z bicykla

Jane Bunfordová sa na predmestí Birminghamu narodila 26. júla 1895 ako úplne normálne dieťa. Ešte než dosiahla pubertu, spadla v roku 1906 z bicykla, udrela sa silno do hlavy, dokonca jej praskla lebka – a vtedy sa všetko začalo.

​Dnes si lekári myslia, že si pri páde poškodila hypofýzu, žľazu, ktorá okrem iného produkuje rastové hormóny. A odvtedy jedenásťročná Ginny rástla a rástla a rástla. A tiež následne celý život trpela veľkým zakrivením chrbtice, takže bola zhrbená a v rokoch pred svojou predčasnou smrťou sa vlastne „zmenšovala“. Až posmrtné skúmanie jej kostry ukázalo pravú výšku v ideálnom postoji.

Ginny – a rovnako tak aj jej rodičia – dostávali ponuky na rýchly zárobok. Stačilo sa občas vybrať na verejné podujatia, kde by bola najvyššia žena sveta senzáciou. Rodina to však dôsledne odmietala.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.