Vražda, ktorá odhalila netušené tajomstvo. Olympijská víťazka v skutočnosti nebola žena

Večer 4. decembra 1980 išla 69-ročná Stella Walsh v Clevelande kúpiť stuhy pre poľských basketbalistov, ktorí mali prísť hrať do USA. Na parkovisku pred obchodným centrom sa však stala obeťou ozbrojenej lúpeže a hoci bola nemocnica vzdialená iba 1,5 kilometra, po prevoze do nej zraneniam podľahla. Nakoniec ju zlodeji ani neokradli, vo vrecku mala 248,17 dolára.

Patológovia po jej smrti urobili pitvu a večer pred pohrebom preletela televíznym spravodajstvom správa, ktorá postavila atletický svet do pozoru: Stella Walsh bola muž!

Nebolo to úplne správne tvrdenie, ale malo niečo do seba. Pitva ukázala, že nemala maternicu a mala nedostatočne rozvinutý a nefunkčný penis, niektoré zdroje však udávajú, že mala aj niečo zo ženských pohlavných orgánov, to však potvrdené nie je. Objavili u nej tiež chromozóm Y, ktorý majú muži. Začalo sa teda opatrne hovoriť, že bola „intersexuálka“.

Športová verejnosť uprela po zverejnení senzačnej správy pochopiteľne svoju pozornosť na Medzinárodný olympijský výbor a riadiace orgány svetovej atletiky. Čo teraz urobia? Odoberú Stelle Walsh so spätnou platnosťou medaily a rekordy, ktoré získala v ženských súťažiach?

Brilantná atlétka

Isté je, že odmalička vyrastala ako dievča, aj podľa záznamov o narodení bola žena, jej pôvodné meno bolo Stefania Walasievicz (neskôr pretekala pod menom Stanisława Walasiewicz). Narodila sa v roku 1911 v Poľsku, ale keď mala pár mesiacov, rodina sa odsťahovala do USA. Bola typickým dievčaťom vyrastajúcim v Amerike, jej reč bola úplne bez prízvuku.

Už ako stredoškoláčka vynikala v atletike, najmä v šprinte, ale výborná bola aj v skoku do diaľky a v ďalších disciplínach. Vo veku 16 rokov bola taká dobrá, že sa kvalifikovala do amerického

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 64% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.