Vražda, ktorá odhalila netušené tajomstvo. Olympijská víťazka v skutočnosti nebola žena

Večer 4. decembra 1980 išla 69-ročná Stella Walsh v Clevelande kúpiť stuhy pre poľských basketbalistov, ktorí mali prísť hrať do USA. Na parkovisku pred obchodným centrom sa však stala obeťou ozbrojenej lúpeže a hoci bola nemocnica vzdialená iba 1,5 kilometra, po prevoze do nej zraneniam podľahla. Nakoniec ju zlodeji ani neokradli, vo vrecku mala 248,17 dolára.

Patológovia po jej smrti urobili pitvu a večer pred pohrebom preletela televíznym spravodajstvom správa, ktorá postavila atletický svet do pozoru: Stella Walsh bola muž!

Nebolo to úplne správne tvrdenie, ale malo niečo do seba. Pitva ukázala, že nemala maternicu a mala nedostatočne rozvinutý a nefunkčný penis, niektoré zdroje však udávajú, že mala aj niečo zo ženských pohlavných orgánov, to však potvrdené nie je. Objavili u nej tiež chromozóm Y, ktorý majú muži. Začalo sa teda opatrne hovoriť, že bola „intersexuálka“.

Športová verejnosť uprela po zverejnení senzačnej správy pochopiteľne svoju pozornosť na Medzinárodný olympijský výbor a riadiace orgány svetovej atletiky. Čo teraz urobia? Odoberú Stelle Walsh so spätnou platnosťou medaily a rekordy, ktoré získala v ženských súťažiach?

Brilantná atlétka

Isté je, že odmalička vyrastala ako dievča, aj podľa záznamov o narodení bola žena, jej pôvodné meno bolo Stefania Walasievicz (neskôr pretekala pod menom Stanisława Walasiewicz). Narodila sa v roku 1911 v Poľsku, ale keď mala pár mesiacov, rodina sa odsťahovala do USA. Bola typickým dievčaťom vyrastajúcim v Amerike, jej reč bola úplne bez prízvuku.

Už ako stredoškoláčka vynikala v atletike, najmä v šprinte, ale výborná bola aj v skoku do diaľky a v ďalších disciplínach. Vo veku 16 rokov bola taká dobrá, že sa kvalifikovala do amerického

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.