Ženy so znakom smrti: Kvôli Hitlerovi sa trávili, strieľali a vešali

Spomienka, ktorú mala Hitlerova osobná sekretárka Traudl Jungeová (1920 – 2002) na záverečné dni vojny, je mrazivá. „Trochu sme sa od Hitlera nakazili v tom, že sme v bunkri začali brať samovraždu ako jediný spôsob úniku, takže sme sa o spôsobe, ako odísť zo sveta, často bavili rovnakým spôsobom ako o dobovej móde v obliekaní.“

Jej pamäti Do posledného okamihu – život Hitlerovej sekretárky (2002) sa stali predlohou filmu Pád Tretej ríše (2004), z ktorého pochádzajú aj scény z Hitlerovho berlínskeho krytu, na internete stále populárne. Za sekretárku si túto hnedovlásku vybral vodca v roku 1942, bola v tíme najmladšia, ale postupne jej diktoval aj najdôležitejšie materiály.

Keď sa sovietske jednotky blížili k Berlínu, Hitler čoraz menej dôveroval svojmu okoliu, takže osobný sluha musel pre istotu dohliadať aj na to, keď mu prišiel lekár zmerať tlak. Hneď ako podľa Jungeovej dostal správu, že Heinrich Himmler začal prostredníctvom švédskeho diplomata vyjednávať so Spojencami kapituláciu Nemecka, Hitler sa rozhneval, keďže ríšskeho vodcu SS považoval za najspoľahlivejšieho spolupracovníka. Teraz bol presvedčený, že ho zradil aj „verný Heinrich“.

Vyzeralo to ako rúž

„Vtedy si Hitler zrazu uvedomil, že kapsuly s jedom mu zadovážili Himmlerovi podriadení,“ spomína Traudl Jungeová, „a tak začal pochybovať o ich účinnosti. Mal podozrenie, že na neho Himmler nachystal podraz a že mu podstrčili uspávací prostriedok, aby ho mohli proti jeho vôli z bunkra odviezť a odovzdať nepriateľovi. Aby si to overil, rozkázal doktorovi, aby jed vyskúšal na Blondi,“ spomína sekretárka na rýchlu smrť Hitlerovej obľúbenej sučky nemeckého ovčiaka, ktorá skonala pri nohách Evy Braunovej.

Energický vodca chodil v posledných dňoch bojov o Berlín len zhrbený a triasli sa mu ruky, takže si ich čoraz častejšie strkal do vreciek saka, aby to nebolo poznať.

„Hovorila som mu, že je predsa hlavný veliteľ vojsk a bolo by teda štýlovejšie a logickejšie, aby v poslednej bitke bojoval a padol medzi svojimi vojakmi. On na to, že je na tom vraj už zle so zdravím a neudrží poriadne pištoľ. ,Nemôžem si byť ani istý, že by mi niektorý z

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.