V Trianone dali veľmoci bodku za Uhorskom, maďarská delegácia sa ho do poslednej chvíle snažila zachrániť

Nálada v uliciach je ponurá, na budovách vejú čierne zástavy, obchody, divadlá a zábavné podniky sú zatvorené. „O 10. hodine predpoludním začali zvoniť všetky zvony na kostoloch, elektrické železnice a všetky dopravné prostriedky zastali na 10 minút, v úradoch a závodoch sa v tej dobe nepracovalo,“ opisuje atmosféru v Budapešti v piatok 4. júna 1920 Slovenský denník.

Dôvodom ťaživého rozpoloženia, ktoré zavládlo nielen v hlavnom meste, ale v celej krajine, je udalosť odohrávajúca sa v tento deň o 1 200 kilometrov západnejšie. V paláci Veľký Trianon vo Versailles zástupcovia maďarskej vlády podpisujú mierovú zmluvu, ktorej podmienky vnímajú ako potupné.

Krajina bude musieť podľa nej platiť vojnové reparácie, jej armáda v budúcnosti nesmie disponovať lietadlami, tankami ani delostrelectvom a môže mať maximálne 35-tisíc mužov. Cez to všetko by sa dalo preniesť, čo však Maďari vnímajú ako najbolestivejšiu ranu, je strata veľkej časti územia predvojnového Uhorska. Vedeli síce, že sa v pôvodnom rozsahu zrejme nezachová, no to, čo z neho napokon zostalo, je pre nich šokom a cítia obrovskú krivdu.

Netrhajte sa od nás!

„Prv než sa odtrhnete od starej vlasti, prv než by ste tu všetko poprevracali, oprobujte v dobrej svornosti žiť a pracovať s novou ľudovou vládou. Keby ste potom videli, že neplníme sľuby, ešte budete mať čas odtrhnúť sa od nás,“ apeloval v novembri 1918 na nemaďarské národy Uhorska v jednom zo svojich prvých vyhlásení nový premiér Mihály Károlyi.

Priaznivej reakcie sa nedočkal. Slováci, Chorváti, Rumuni už Budapešti neverili a svoju budúcnosť videli v iných štátnych útvaroch.

​Problémom však boli hranice, čo sa najvýraznejšie prejavilo na takzvanom Felvidéku, alebo Hornej zemi, ako Maďari označovali Slovensko. Jeho politická reprezentácia sa prihlásila k novému

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.