Stalinova životná láska Jekaterina: Ako jediná ho dokázala obmäkčiť, po jej smrti sa zmenil

Dvadsaťosemročný Josif Džugašvili – vtedy mu ešte priatelia hovorili Soso, prezývku Stalin začal používať až o päť rokov – plakal a bol vraj na pokraji zrútenia. V jednej chvíli sa naklonil k svojmu priateľovi Josifovi Iremašvilimu.

„Toto stvorenie dokázalo obmäkčiť moje tvrdé srdce,“ pošepkal mu a rukou mávol smerom k truhle, v ktorej ležalo dvadsaťdvaročné dievča, „s jej smrťou zomreli vo mne aj moje posledné vrelé city k ľuďom.“

Jeho slová z pohrebu mladučkej manželky, ktorá zomrela na týfus sotva rok a pol po svadbe a len pár mesiacov po pôrode syna Jakova, citujú vo svojich monografiách mnohí Stalinovi životopisci. Žiaden z nich nepochybuje o tom, že bola Stalinovou osudovou láskou.

„Stalinova matka mala pravdu: to gruzínske dievča by sa k nemu hodilo oveľa lepšie. Čoraz viac a viac zisťoval, ako mu chýba jeho prvá žena Jekaterina Svanidzeová,“ píše napríklad Larisa N. Vasiljevová vo svojej knihe Kremeľské ženy, v ktorej preberá osudy Stalinových manželiek a konkubín.

So svojou druhou manželkou Nadeždou Sergejevnou Allilujevovou mal totiž boľševický diktátor pomerne divoké manželstvo plné hádok, o to viac sa vraj v spomienkach vracal k svojej prvej láske. „Krutí ľudia sú často sentimentálni,“ píše Vasiljevová, „dostával sa preto do opakovaných konfliktov s ohnivým temperamentom manželky Nadeždy.“

Zdroj: Téma

Soso a Kato

Jekaterina sa narodila 2. apríla 1885 na kaukazskom predhorí v gruzínskej dedine Baji do rodiny železničiara Semjona Svanidzeho, ktorý mal za manželku dcéru zo schudobnenej gruzínskej šľachtickej rodiny. Kato – ako sa Jekaterine hovorilo – sa ešte ako tínedžerka spolu s dvoma sestrami a bratom Aljošom – presvedčeným boľševikom – presťahovali do gruzínskej metropoly

Nedozvedeli ste sa všetko?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.