StoryEditor

Podoby lásky v minulosti: Muži i ženy mali na partnera vysoké kritériá, dôležité bolo finančné zabezpečenie

03.05.2020, 00:01
Odjakživa nás fascinuje, o čom svedčí fakt, že o nej spievame piesne, skladáme verše, píšeme romány. Unikátna výstava v Štátnom archíve v Trnave približuje, aké podoby mala láska v minulosti. Pripomínala tú dnešnú?

Dvadsaťdeväťročná, nie chudobná, nie škaredá, vysoká tmavovláska pre nedostatok príležitostí takto hľadá pána v zaistenom postavení. Vdovci a žandári majú prednosť, no nie je podmienkou! Hláste sa len vysokí a vyše 35-roční! Neanonymné ponuky na zn. „Katolíčka“.

Tak znie jeden zo zoznamovacích inzerátov zo 40. rokov minulého storočia v periodiku Nové Slovensko, ktorým nás hneď v úvode pobaví riaditeľka Štátneho archívu v Trnave PhDr. Júlia Ragačová.

Unikátnu výstavu Stopy lásky v archívnych dokumentoch, ktorá prináša autentické dobové svedectvá o láske v priebehu niekoľkých storočí, pripravovala spolu s kolegyňami Mgr. Katarínou Boledovičovou, PhD., a Mgr. Barborou Kollárovou a ďalšími troma kolegami takmer šesť mesiacov.

Spanilomyseľná a babroš

„Prvým podnetom k výstave bolo objavenie série ľúbostných listov,“ vysvetľuje Katarína Boledovičová, ktorá na milostnú korešpondenciu naďabila pri skúmaní iných materiálov. „Boli zaujímavé, mali osobné čaro, a tak som hneď začala rozmýšľať, či by sme nevedeli spraviť tematickú výstavu.“

​Keď zistili, že pisateľ listu sa narodil 14. februára 1890, teda v deň, ktorý dnes poznáme ako sviatok zamilovaných, bolo rozhodnuté. Vznikla výstava, ktorú otvorili práve v Deň sv. Valentína a trvá ešte v priebehu mája.

„Najskôr sme sa obávali, či budeme mať dosť dokumentov, ale napokon sme toho mali viac, ako sa pomestilo do dvoch výstavných miestností,“ hovorí Katarína Boledovičová a hneď nás oboznamuje s obsahom listov, ktoré stáli za myšlienkou spraviť výstavu. „Keby ste si ich prečítali, mysleli by ste si, že ich písal nejaký mladík. Bol to však 64-ročný vdovec, ktorý sa dvoril magistre farmácie v Trnave.“

​Autor listov svoju srdcovú dámu oslovuje nádhernými spojeniami ako „spanilomyseľná“ či „peknoduchá“ magistra a krásny je aj ich obsah: „Ráčili ste zbadať večer, že sa nehodíme spolu, lebo som oproti vám veľmi netaktický babroš. Pásol som za vami v nádeji, že vás odprevadím k vášmu domu, no stratili ste sa mi v kine. Chodil som Masarykovou ulicou až po Františkánsku, avšak márne. Domov

som sa vrátil o deviatej namrzený, že ste pre mňa nedosiahnuteľná. S pekným pozdravom a bozkom rúk, Váš ctiteľ.“

V archíve objavili aj ďalšie listy milencov, tentoraz však boli súčasťou trestného spisu. „Ide o prípad z roku 1932 a nazvali sme ho ,Listy Jolke, obvinenej z krádeže prsteňa‘,“ vysvetľuje Júlia Ragač...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2018-09-09 09:13:29 - Feat.: 0 - Title: Najvzácnejší poklad. Listinu s kráľovskými výsadami dvakrát ukradli, mešťania ju museli vykúpiť
01 - Modified: 2024-04-13 10:30:00 - Feat.: - Title: Prečo vlastne hovoríme, že niečo je OK? Pozreli sme sa na históriu výrazu, ktorý používame každý deň aspoň raz 02 - Modified: 2024-04-10 05:18:37 - Feat.: - Title: „Géčko“ od Mercedesu má už 45 rokov. Jeho obľuba je dnes v iných sférach ako kedysi 03 - Modified: 2024-04-08 09:00:00 - Feat.: - Title: Oslavujeme Svetový deň Rómov. Ako dobre poznáš ich kultúru a históriu? Otestuj sa v našom kvíze 04 - Modified: 2024-04-05 22:00:00 - Feat.: - Title: Ostrovný bandita. Superrýchlu omegu milovali zlodeji, politici ju však chceli zakázať 05 - Modified: 2024-04-06 09:30:00 - Feat.: - Title: Svet si pripomína 20. výročie jednej z najhorších udalostí ľudstva. Genocída v Rwande bola päťkrát horšia ako holokaust
menuLevel = 2, menuRoute = history/nove-dejiny, menuAlias = nove-dejiny, menuRouteLevel0 = history, homepage = false
21. apríl 2024 14:04