Pandémia španielskej chrípky sa u nás pred sto rokmi prehliadala, ľudia boli na smrť zvyknutí

Katastrofa sa začala nenápadne. Už v zime na prelome vojnových rokov 1916 a 1917 ošetrili vo Viedni v c. a k. Vilhelminej nemocnici sto pacientov s ťažkou chrípkou, ale chorí sa objavujú aj v Lipsku, Štrasburgu alebo Kráľovci (Kaliningrade). V septembri 1916 zasiahne chrípkový vírus Buenos Aires a odtiaľ sa rozšíri do celej Argentíny.

Starší ľudia majú ešte v pamäti „ruský katar“ z rokov 1889 – 1893, ktorý po celom svete zabil zhruba milión ľudí. Pretože je však v plnom prúde vojnové dianie, predzvesťou novej epidémie, ktorá sa neskôr zmení na pandémiu, sprvu skoro nikto nevenuje pozornosť. Potom sa však čosi zmení.

Z rôznych častí Európy aj Ameriky začínajú chodiť znepokojujúce správy o chorobe, ktorá postihuje najmä vojakov. Zo začiatku nemá ani meno.

Historik medicíny a autor knihy Španielska chrípka – Príbeh pandémie z roku 1918 Harald Salfellner načrtáva tri možné scenáre pôvodu chrípkovej epidémie z konca prvej svetovej vojny, z ktorých každý má svojich zástancov v odbornej verejnosti: mohla prísť z Číny, z Ameriky alebo z vojenských táborov na západe Francúzska.

Či tak alebo onak, na jar a v lete 1918 už chrípka vyčíňala v Európe aj v Amerike. Zatiaľ si však nevyžiadala mnoho mŕtvych. Prvá vlna sa zdala mierna a obete boli predovšetkým z radov amerických vojakov zo základne v západofrancúzskom prístave Brest.

Smrtiaca jeseň

Lenže potom udrela druhá, smrtiaca vlna chrípky. Prišla na prelome leta a jesene 1918 a už mala aj meno: španielska.

„Prvou obeťou zákernej španielky stal sa policajný úradník dr. Prorok, pridelený úradu pre potieranie vojnovej úžery, ktorý v stredu podľahol španielskej chorobe,“ ohlasujú v piatok 13. septembra brnianske Lidové noviny krátkou notickou, že chrípka dorazila do Prahy. Prečo však „španielska“?

„Každá epidémia potrebuje krátke zrozumiteľné označenie. Toto však vzniklo omylom a neopatrnosťou španielskeho ministra zdravotníctva, ktorý na tlačovej konferencii k postupujúcej epidémii v máji 1918 poznamenal, že o porovnateľnej chorobe vo zvyšku Európy ešte nepočul. K tomu sa pripojila správa agentúry Reuters, ktorú ihneď prevzali londýnske The Times, že v Španielsku vyčíňa záhadná choroba, s ktorou bojuje aj španielsky kráľ Alfonz XIII., a na

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.