V prvých československých voľbách boli strašiakom boľševici, maďaróni, ale aj špiritus

Je február 1920 a Československo onedlho čakajú prvé parlamentné voľby od vzniku štátu. Ich termín ešte nie je známy, no kampaň napriek tomu už niekoľko týždňov prebieha. Budú to totiž prvé voľby, v ktorých pristúpia k urnám všetci občania bez rozdielu pohlavia a sociálneho pôvodu.

V prípade Slovenska je tak v hre viac než jeden a pol milióna voličských hlasov na jednej strane a deväť politických strán na strane druhej. Každá sa, pravdaže, usiluje získať čo najväčšiu podporu, najostrejší boj však prebieha medzi takzvanými agrárnikmi (Slovenská národná a roľnícka strana), ľudákmi (Slovenská ľudová strana) a sociálnymi demokratmi.

 „Politické strany vydržiavajú ľudové i organizačné shromaždenia a porady. Na týchto často opakujú sa poľutovania a odsúdenia hodné výjavy. Vzájomné násilné rozbíjanie shromaždení, boj terorom, surové a nepravdivé napádanie osôb i strán, sľubovanie nesplniteľných politických a hospodárskych výhod atď., mohly byť používané za doby otroctva pod maďarskou hrúzovládou, ale na oslobodenom Slovensku takýto spôsob boja musí prestať,“ písalo sa vo vyhlásení Klubu slovenských poslancov, ktoré v polovici februára 1920 uverejnili viaceré noviny a ku ktorému sa hlásili všetky strany.

Blížiace sa voľby patrili v prvých mesiacoch roka 1920 k hlavným témam, ktorým sa noviny venovali.
Zdroj: UKB / Digitálna knižnica

​A realita? Tie isté periodiká, ktoré výzvu priniesli, boli paradoxne arénami tvrdých politických zápasov, nepoznajúcich pravidlá. Prakticky každé totiž za niekoho „kopalo“ a okrem otvorenej podpory tej-ktorej strany rozdávalo jej oponentom údery, alebo sa ich snažilo vykresliť v čo najhoršom svetle.

Sú to boľševici!

„Dostali sme zprávu, akým spôsobom chcú agitátori soc. demokratov získať voličov. Prídu do obce a spisujú, koľko si kto bude priať kusov dobytka, koľko polí, koľko hospodárskych strojov a tiež koľko štátnej

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.