Žiadna naivná dievčina, ale emancipovaná bojovníčka. „Žuliana“ Štefánikov posledný odkaz dodržala

„Niektorí autori ho vykresľujú ako nadsamca, ktorý striedal ženy bez zábran,“ hovorí s povzdychom spisovateľ, historik a bývalý diplomat Miroslav Musil o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.

Muž, ktorý sa stal v celonárodnej ankete najväčším Slovákom, je podľa neho často vykresľovaný rozporuplne s cieľom zaujať. Práve to sa snaží zmeniť, vydal sa po jeho stopách na Tahiti, prebádal archívy v Paríži aj Ríme a dospel k jednoznačnému presvedčeniu: jedinou skutočnou láskou Štefánika bola jeho talianska snúbenica Giuliana Benzoni.

Kto bola táto žena a prečo sa po smrti svojho „malého veľkého Slováčika“, ako Štefánika kvôli neveľkému vzrastu volala, nikdy nevydala?

„V jubilejných rokoch 2018 a 2019 sa vynoril roj (s)pis(ov)ateľov s neraz otáznou erudíciou, lačno sa vrhol na sústo ‚Štefánik‘ a vychrlil knihy žalostne ignorujúce archívne zdroje, hoci sú ľahko dostupné, napríklad v Slovenskom národnom archíve,“ hovorí Miroslav Musil s rozhorčením.

​Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa rozhodol zosumarizovať niektoré málo známe fakty o rodákovi z Košarísk, ktorý za svoj krátky život zažil nevídanú vedeckú aj politickú kariéru a významne sa pričinil o vznik Česko-Slovenska – v tom čase sa písalo s pomlčkou, čo presadil slovenský diplomat Štefan Osuský a Štefánik to dôsledne dodržiaval.

„Za nemenej dôležité však považujem vzdať náležitú poctu taktiež málo známymi poznatkami o Štefánikovej životnej partnerke a spojenkyni Giuliane,“ vysvetľuje s tým, že práve na tento Štefánikov osudový vzťah sa zameral vo svojej najnovšej knihe Štefánik a jeho Giuliana objektívom archívov Talianska a Vatikánu.

„Giuliana Benzoni zohrala podstatne väčšiu úlohu v jeho úspešných misiách a výstupoch, než sa dosiaľ predpokladalo. A platí to aj vo vzťahu k ďalším ženám jeho života,“ tvrdí bádateľ.

Giuliana a Milan – posledné šťastné chvíle spolu.
Zdroj: Reprofoto z knihy Štefánik a jeho Giuliana

Lásky a lásočky

Tých bolo skutočne viac, a to napriek tomu, že Milan Rastislav nepatril k veľkým fešákom. V detstve prekonal kiahne, ktoré poznačili jeho tvár jazvami, navyše bol nevysokého vzrastu. Napriek tomu ženám imponoval, o tom niet pochýb – zhodujú sa historici.

Svoju prvú lásku spoznal v Prahe, kam odišiel študovať najskôr techniku, potom stavebné inžinierstvo. Išlo o Evu Vrchlickú, dcéru jeho učiteľa a známeho básnika Jana Vrchlického.

„Túto Evu Vrchlickú mal vraj veľmi rád, ale ona sa k nemu správala odmerane. Bola ešte mladučká, keď sa spoznali, mala iba pätnásť rokov. Po nej sa v jeho živote objavila Lidunka Bílá. Jej mama ho u nich doma vítala s nadšením a vypekala preňho skvelé koláče a ťažko povedať, či vyhladovaný študent Milan mal radšej Lidunku

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.