Horor na ľade v štýle Hannibala Lectera: Hokejový brankár si zložil z tváre masku a bolo zle

Pred deväťdesiatimi rokmi sa v Kanade narodil Joseph Jaques Omer Plante, ktorý o tridsať rokov neskôr, v roku 1959, zmenil hokej. Meno kedysi slávneho hokejistu sa spája so zavedením masiek pre brankárov.

Hokej je síce tvrdá hra a vybité zuby sú tým najmenším zranením, dostať pukom rovno do tváre či do hlavy však často znamenalo vážne zmrzačenie tváre.

Jacques Plante nebol prvý hokejový brankár, ktorý používal masku na tvár. Bol ním o generáciu starší, tiež kanadský hokejista Clint Benedict (1892 – 1976), ktorý aktívne hrával v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia. Práve jeho tréningová maska z kože mohla poslúžiť ako predobraz tej z hororu Mlčanie jahniat.

Jacques Plante však myšlienku, že hokejový brankár musí byť chránený maskou, doviedol do úspešného konca. Ako prvý odmietol bez nej hrať aj v regulárnych zápasoch.

Zdroj: Téma

Strašidlo v bráne

Po operácii nosa začal Plante na tréningoch nosiť ochranu na tvár už v roku 1956, až v sezóne 1959 – 1960 však bola brankárska maska akceptovaná aj počas zápasov. Ako sa to stalo?

Prvého novembra 1959 počas duelu Montreal Canadiens proti New York Rangers vypálil Andy Bathgate puk na Plantovu bránku a – rozbil mu nos. Zápas musel byť prerušený, krvácajúceho Jacqua zobrali do šatne, nos mu napravili a zašili.

„Ak mám pokračovať v hre, tak jedine s maskou,“ oznámil zranený gólman trénerovi Tedovi Blakeovi. Ten najprv nesúhlasil, bol presvedčený, že Plante cez ňu nebude mať dobrý výhľad, nakoniec

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.