V chápadlách zla: ŠtB sa do posledných chvíľ snažila udržať komunistický režim pri živote

Zanikla spolu s režimom, no jej chápadlá ovíjajú našu spoločnosť dodnes. S obeťami a vinníkmi československej tajnej komunistickej polície nie sme stále vyrovnaní. Čo prezrádzajú príbehy príslušníka, politickej väzenkyne a tajného spolupracovníka?

 

NÁČELNÍK ŠTB: VRCHOL KARIÉRY PRIŠIEL PO OKUPÁCII

Nebyť ŠtB, Michal Kasan by zrejme celý život pracoval ako robotník. Schopnosti a vzdelanie, ktoré sa skončilo v ľudovej škole, ho na nič iné nepredurčovali. Vďaka komunistickej tajnej polícii však rodák z Tekovskej Breznice vystúpal na najvyššie priečky spoločenského rebríčka. A náhodná neprítomnosť v práci po okupácii v auguste 1968 spôsobila, že to tak aj zostalo.

Neschopný, no prijatý

Zlá rodinná finančná situácia a presvedčenie, že by sa takejto práci dokázal „dokonale venovať“. Tak znelo odôvodnenie záujmu o vstup do Zboru národnej bezpečnosti (ŠtB sa v roku 1947 stala jednou z jej organizačných zložiek, pozn. red.) v tom čase 24-ročného Michala Kasana.

​V skutočnosti nemal veľmi čo ponúknuť. Nielen, čo sa týka vzdelania, ale ani „zásluh“. Do KSČ vstúpil až po februári 1948 – teda keď už to bolo bezpečné – a dokonca sa nezúčastnil ani SNP. Neskôr svoju pasivitu odôvodňoval prianím otca a starého otca, aby ostal doma a staral sa o rodinu.

V roku 1943 sa navyše dopustil pytliactva a krádeže dreva, za čo ho Krajský súd v Banskej Bystrici odsúdil na dva roky odňatia slobody podmienečne. Po absolvovaní základnej vojenskej služby pracoval ako lesný robotník, neskôr vo výrobe leteckého podniku Avia v Čakovicich pri Prahe.

Keďže vedel, že jeho vzdelanie nevyhovuje požiadavkám prijatia, zažiadal si o výnimku, a napokon ho 1. decembra 1948 naozaj prijali. Krajské veliteľstvo ŠtB v Banskej Bystrici sa však postavilo proti. Nebol podľa ich názoru odborne zbehlý, politicky vyspelý a dostatočne intelektuálne schopný. Vyčítali mu aj oneskorený vstup

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.