V chápadlách zla: ŠtB sa do posledných chvíľ snažila udržať komunistický režim pri živote

Zanikla spolu s režimom, no jej chápadlá ovíjajú našu spoločnosť dodnes. S obeťami a vinníkmi československej tajnej komunistickej polície nie sme stále vyrovnaní. Čo prezrádzajú príbehy príslušníka, politickej väzenkyne a tajného spolupracovníka?

 

NÁČELNÍK ŠTB: VRCHOL KARIÉRY PRIŠIEL PO OKUPÁCII

Nebyť ŠtB, Michal Kasan by zrejme celý život pracoval ako robotník. Schopnosti a vzdelanie, ktoré sa skončilo v ľudovej škole, ho na nič iné nepredurčovali. Vďaka komunistickej tajnej polícii však rodák z Tekovskej Breznice vystúpal na najvyššie priečky spoločenského rebríčka. A náhodná neprítomnosť v práci po okupácii v auguste 1968 spôsobila, že to tak aj zostalo.

Neschopný, no prijatý

Zlá rodinná finančná situácia a presvedčenie, že by sa takejto práci dokázal „dokonale venovať“. Tak znelo odôvodnenie záujmu o vstup do Zboru národnej bezpečnosti (ŠtB sa v roku 1947 stala jednou z jej organizačných zložiek, pozn. red.) v tom čase 24-ročného Michala Kasana.

​V skutočnosti nemal veľmi čo ponúknuť. Nielen, čo sa týka vzdelania, ale ani „zásluh“. Do KSČ vstúpil až po februári 1948 – teda keď už to bolo bezpečné – a dokonca sa nezúčastnil ani SNP. Neskôr svoju pasivitu odôvodňoval prianím otca a starého otca, aby ostal doma a staral sa o rodinu.

V roku 1943 sa navyše dopustil pytliactva a krádeže dreva, za čo ho Krajský súd v Banskej Bystrici odsúdil na dva roky odňatia slobody podmienečne. Po absolvovaní základnej vojenskej služby pracoval ako lesný robotník, neskôr vo výrobe leteckého podniku Avia v Čakovicich pri Prahe.

Keďže vedel, že jeho vzdelanie nevyhovuje požiadavkám prijatia, zažiadal si o výnimku, a napokon ho 1. decembra 1948 naozaj prijali. Krajské veliteľstvo ŠtB v Banskej Bystrici sa však postavilo proti. Nebol podľa ich názoru odborne zbehlý, politicky vyspelý a dostatočne intelektuálne schopný. Vyčítali mu aj oneskorený vstup

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.