Ozbrojené zložky čakali v novembri 1989 na rozkaz k zásahu, ŠtB chcela spustiť rozsiahle zatýkanie

Štrajkujú prakticky všetky vysoké školy a divadlá v Československu a centrá miest v celej republike zapĺňa zo dňa na deň čoraz viac demonštrantov. Len na pražskom Václavskom námestí ich podvečer bolo viac než 150-tisíc.

V utorok 21. novembra 1989, štyri dni po brutálnom zákroku polície proti pochodu študentov na Národnej triede, je situácia v krajine krajne napätá. Ľudia žiadajú okamžité politické a spoločenské zmeny, predstavitelia režimu však zostávajú akoby slepí a hluchí a siahajú po osvedčenom scenári.

„Nechceme destabilizáciu spoločnosti. Vyslovujeme plnú podporu opatreniam smerujúcim k udržaniu verejného poriadku. Odmietame demagogický nátlak rôznych politických samozvancov a nelegálnych skupín. Sme pripravení úspešne splniť náročné úlohy hospodárskeho plánu.“

Takéto a podobné vety sa na stránkach Rudého práva objavujú v rezolúciách občanov a pracovných kolektívov vždy, keď vedenie komunistickej strany čelí kritike opozície. A tieto dni nie sú výnimkou.

Súčasťou takéhoto scenára je vždy aj masívne nasadenie silových zložiek. Tie sú pre totalitný režim, ktorý už vo verejnosti stratil takmer všetku autoritu, vždy stávkou na istotu. Lenže tentoraz je to inak. Policajti demonštrantov nerozháňajú a situáciu iba monitorujú, a ani Štátna bezpečnosť nikoho z protestujúcich nezatýka. Žeby sa predsa len niečo zmenilo?

Milicionári čakajú

„Nezmenilo. Obrazne povedané, okrem 1,5 milióna členov komunistickej strany stálo proti demonštrantom naďalej 200-tisíc príslušníkov armády, 100-tisíc policajtov a 80-tisíc príslušníkov Ľudových milícií,“ hovorí pre HN Jerguš Sivoš z Ústavu pamäti národa.

O tom, či tieto zložky budú nasadené, rozhodne vedenie komunistickej strany. Lenže to je v tejto chvíli jednak paralyzované vnútornými mocenskými bojmi, ale čoraz viac sa doň akoby prenášal aj nepokoj vládnuci v uliciach. Zatiaľ vydalo príkaz, aby

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.