Proti demonštrantom mohla byť v roku 1989 nasadená aj armáda. Bola na to pripravená
Na mocenský zásah režimu bola vyčlenená značná vojenská sila.

V závere 80. rokov minulého storočia sa ocitol totalitný systém v agónii. Rozklad mocenského systému pokračoval, ale plány mimoriadnych bezpečnostných opatrení (MBO) schválené na začiatku 70. rokov 20. storočia zostávali v platnosti.
V lete 1989 komunistické centrum moci s obavami očakávalo, ako demokratické sily zareagujú na tragické výročie augusta 1968. V auguste 1989 aktualizovalo Ministerstvo vnútra ČSSR a Ministerstvo národnej obrany (MNO) ČSSR dokument nazvaný „Metodika činnosti pri vyčleňovaní síl a prostriedkov ČSĽA k zabezpečeniu kľudu a poriadku na území ČSSR“.
Režim už od januára 1989 (výročie upálenia Jana Palacha) disponoval rôznymi informáciami, že bezpečnostnú situáciu sa nedarí zlepšiť a stabilizovať. V januári a v auguste 1989 vyhlásil štvrtý a tretí stupeň zo sedemstupňovej škály MBO.
Armáda vyčleňovala vopred pripravené sily a techniku až vo štvrtom stupni MBO. Tento stupeň sa vyhlasoval v situácii, keď ani „.mimoriadna aktivita“ bezpečnostných síl nezabránila organizovaniu akcií proti režimu.
Náčelník Generálneho štábu ČSĽA generálplukovník Miroslav Vacek v šifrovej správe zo dňa 4. augusta 1989, nariadil „položiť dôraz na prípravu osôb, techniky a materiálu“ pre „zosilnené poriadkové hliadky“, „zmiešané poriadkové hliadky“ a „strážne jednotky“. Do vyčleňovaných jednotiek ČSĽA museli byť zaradení „spoľahliví dôstojníci a vojaci základnej služby“, ktorých „spoľahlivosť“ komplexne preverovali orgány Vojenskej kontrarozviedky a straníckopolitické orgány.
Opatrenie vychádzalo zo skúseností pri prvom nasadení armády počas protestov v auguste 1969, keď sa vyskytlo mnoho prípadov „neochoty plniť mimoriadne úlohy“. Minister M. Dzúr prijal s velením armády opatrenie v podobe vytvorenia záloh na „.operatívne riešenie vzniknutej situácie zálohu“ v sile troch tankových plukov, dvoch až
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 56% na dočítanie.
Nedozvedeli ste sa všetko?
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.