Proti demonštrantom mohla byť v roku 1989 nasadená aj armáda. Bola na to pripravená

V závere 80. rokov minulého storočia sa ocitol totalitný systém v agónii. Rozklad mocenského systému pokračoval, ale plány mimoriadnych bezpečnostných opatrení (MBO) schválené na začiatku 70. rokov 20. storočia zostávali v platnosti.

V lete 1989 komunistické centrum moci s obavami očakávalo, ako demokratické sily zareagujú na tragické výročie augusta 1968. V auguste 1989 aktualizovalo Ministerstvo vnútra ČSSR a Ministerstvo národnej obrany (MNO) ČSSR dokument nazvaný „Metodika činnosti pri vyčleňovaní síl a prostriedkov ČSĽA k zabezpečeniu kľudu a poriadku na území ČSSR“.

Režim už od januára 1989 (výročie upálenia Jana Palacha) disponoval rôznymi informáciami, že bezpečnostnú situáciu sa nedarí zlepšiť a stabilizovať. V januári a v auguste 1989 vyhlásil štvrtý a tretí stupeň zo sedemstupňovej škály MBO.

Armáda vyčleňovala vopred pripravené sily a techniku až vo štvrtom stupni MBO. Tento stupeň sa vyhlasoval v situácii, keď ani „.mimoriadna aktivita“ bezpečnostných síl nezabránila organizovaniu akcií proti režimu.

​Náčelník Generálneho štábu ČSĽA generálplukovník Miroslav Vacek v šifrovej správe zo dňa 4. augusta 1989, nariadil „položiť dôraz na prípravu osôb, techniky a materiálu“ pre „zosilnené poriadkové hliadky“, „zmiešané poriadkové hliadky“ a „strážne jednotky“. Do vyčleňovaných jednotiek ČSĽA museli byť zaradení „spoľahliví dôstojníci a vojaci základnej služby“, ktorých „spoľahlivosť“ komplexne preverovali orgány Vojenskej kontrarozviedky a straníckopolitické orgány.

​Opatrenie vychádzalo zo skúseností pri prvom nasadení armády počas protestov v auguste 1969, keď sa vyskytlo mnoho prípadov „neochoty plniť mimoriadne úlohy“. Minister M. Dzúr prijal s velením armády opatrenie v podobe vytvorenia záloh na „.operatívne riešenie vzniknutej situácie zálohu“ v sile troch tankových plukov, dvoch až

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 56% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.