Keď mlčiaca väčšina zrušila zmluvu s režimom: Československo zaostávalo, ľudia toho už mali dosť

Je piatok 17. novembra 1989. Pre prevažnú väčšinu Čechov a Slovákov všedný deň, ktorý zatiaľ nijako extra nevybočuje zo stereotypu. Ľudia si žijú svoj znormalizovaný život a poznajú „pravidlá hry“.

Je to akási zmluva s režimom. Vedia, že reptať môžu maximálne doma a určite nie verejne, že raz za päť rokov musia ísť manifestačne „voliť“ a raz za rok zamávať predstaviteľom režimu do prvomájového sprievodu. Za to majú napríklad garantované sociálne istoty alebo stabilné ceny.

Kým v okolitých socialistických krajinách – Poľsku, Maďarsku a Nemeckej demokratickej republike – v poslednom čase došlo a dochádza k prevratným zmenám, Československo stále pripomína akoby pokojný rybník. Jeho hladinu síce občas rozčerí mimoriadna udalosť, napríklad v podobe verejného protestu, takéto akcie sú však zväčša iba záležitosťou niekoľkých stoviek ľudí.

Lenže o pár hodín dôjde v Prahe k udalostiam, ktoré preberú z letargie aj mlčiacu väčšinu národa a v nasledujúcich dňoch zažije krajina sériu mohutných protestných zhromaždení. Nie každý na ne bude prichádzať z presvedčenia, niekto možno len zo zvedavosti alebo aby kráčal s davom, no práve masovosť protestov bude jedným z faktorov, ktoré prispejú k pádu komunistického režimu a k radikálnym zmenám v živote každého obyvateľa krajiny. A dá sa povedať, že v Československu na konci osemdesiatych rokov veľa ľudí po nejakej zmene túži.

Nespokojnosť rástla

Dôkazom, že hoci vyzeralo byť navonok všetko v poriadku, no krajina v skutočnosti pripomína prekúrený kotol, môžu byť situačné správy, ktoré Štátna bezpečnosť denne adresovala najvyšším straníckym a štátnym predstaviteľom. Jej agenti a informátori sa v nich zameriavali aj na monitorovanie názorov a nálad obyvateľstva a prejavy nespokojnosti spomínali v priebehu roku 1989 čoraz častejšie.

​​Dôvody boli rôzne. V októbri sa napríklad s odmietavou reakciou stretlo vydanie novej stokorunáčky, na ktorej bol portrét Klementa Gottwalda. Ľudí, protestujúcich v centre Prahy proti bankovke „s podobizňou vraha“, polícia rozohnala.

Začiatkom novembra sa začali búriť obyvatelia severných Čiech. V tomto prípade bol dôvodom nespokojnosti katastrofálny stav životného prostredia v ich regióne. Najväčšie demonštrácie zažili Teplice, kde proti protestujúcim tvrdo zasiahla polícia. V tomto

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.