Keď mlčiaca väčšina zrušila zmluvu s režimom: Československo zaostávalo, ľudia toho už mali dosť

Je piatok 17. novembra 1989. Pre prevažnú väčšinu Čechov a Slovákov všedný deň, ktorý zatiaľ nijako extra nevybočuje zo stereotypu. Ľudia si žijú svoj znormalizovaný život a poznajú „pravidlá hry“.

Je to akási zmluva s režimom. Vedia, že reptať môžu maximálne doma a určite nie verejne, že raz za päť rokov musia ísť manifestačne „voliť“ a raz za rok zamávať predstaviteľom režimu do prvomájového sprievodu. Za to majú napríklad garantované sociálne istoty alebo stabilné ceny.

Kým v okolitých socialistických krajinách – Poľsku, Maďarsku a Nemeckej demokratickej republike – v poslednom čase došlo a dochádza k prevratným zmenám, Československo stále pripomína akoby pokojný rybník. Jeho hladinu síce občas rozčerí mimoriadna udalosť, napríklad v podobe verejného protestu, takéto akcie sú však zväčša iba záležitosťou niekoľkých stoviek ľudí.

Lenže o pár hodín dôjde v Prahe k udalostiam, ktoré preberú z letargie aj mlčiacu väčšinu národa a v nasledujúcich dňoch zažije krajina sériu mohutných protestných zhromaždení. Nie každý na ne bude prichádzať z presvedčenia, niekto možno len zo zvedavosti alebo aby kráčal s davom, no práve masovosť protestov bude jedným z faktorov, ktoré prispejú k pádu komunistického režimu a k radikálnym zmenám v živote každého obyvateľa krajiny. A dá sa povedať, že v Československu na konci osemdesiatych rokov veľa ľudí po nejakej zmene túži.

Nespokojnosť rástla

Dôkazom, že hoci vyzeralo byť navonok všetko v poriadku, no krajina v skutočnosti pripomína prekúrený kotol, môžu byť situačné správy, ktoré Štátna bezpečnosť denne adresovala najvyšším straníckym a štátnym predstaviteľom. Jej agenti a informátori sa v nich zameriavali aj na monitorovanie názorov a nálad obyvateľstva a prejavy nespokojnosti spomínali v priebehu roku 1989 čoraz častejšie.

​​Dôvody boli rôzne. V októbri sa napríklad s odmietavou reakciou stretlo vydanie novej stokorunáčky, na ktorej bol portrét Klementa Gottwalda. Ľudí, protestujúcich v centre Prahy proti bankovke „s podobizňou vraha“, polícia rozohnala.

Začiatkom novembra sa začali búriť obyvatelia severných Čiech. V tomto prípade bol dôvodom nespokojnosti katastrofálny stav životného prostredia v ich regióne. Najväčšie demonštrácie zažili Teplice, kde proti protestujúcim tvrdo zasiahla polícia. V tomto

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 72% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.