Komunistický režim strácal v roku 1989 pôdu pod nohami, zachrániť ho mali policajné obušky

Sedíte v policajnom „antone“, na rukách máte putá a lomcujú vami ťažko opísateľné emócie. Je to zvláštna zmes vzdoru, hnevu i strachu, mieša sa do toho tupá bolesť, keď po tele cítite rany od úderov a kopancov, a zároveň si v mysli znovu premietate, čo sa pred chvíľou vlastne stalo.

Znovu sa ocitáte v dave ľudí, znovu vidíte, ako oproti vám bežia policajti s obuškami a ako sa v tom všeobecnom zmätku snažíte dostať čo najďalej z ich dosahu. Vrážate do akéhosi muža v civile, ktorý vás jedným úderom zloží k zemi a vykrúti vám ruku za chrbát. Keď zovretie povolí, nasledujú kopance a údery obuškov. A zrazu, ani neviete ako, máte na rukách putá a vedú vás k autu, kde rozširujete spoločnosť zadržaných demonštrantov.

Vitajte v Prahe roku 1989, kde ste takúto či podobnú situáciu mohli v januári, auguste či októbri zažiť na vlastnej koži. Tak ako stovky účastníkov vtedajších protestov.

Opozícia vychádza do ulíc

Charta 77, Výbor na obranu nespravodlivo stíhaných, Nezávislé mierové združenie, Demokratická iniciatíva, Hnutie za občiansku slobodu. To je len malá časť zo spektra opozičných zoskupení, ktoré na sklonku osemdesiatych rokov fungovali v Československu. Pokúšali sa síce o dialóg so štátnou mocou, tá ho však odmietala a jedinou jej odpoveďou bola perzekúcia. A keďže do oficiálnych médií prístup nemali, pre spoločnosť zostávali takmer neznáme.

Jedným z prejavov rezistencie boli samizdaty. V socialistickom Československu 70. a 80. rokov zohrali dôležitú úlohu, vytvárali totiž suverénny svet slobodnej kultúry a intelektuálnej diskusie.
Zdroj: scriptum.cz, AAS

​Činnosť disentu sa tak nutne obmedzovala najmä na vyhlásenia, vydávanie samizdatov či ojedinelé akcie s neveľkou účasťou, o ktorých sa široká verejnosť dozvedala viac-menej iba zo Slobodnej Európy či z Hlasu Ameriky.

Keď sa teda nezávislé iniciatívy rozhodli preniesť svoje aktivity do verejného priestoru, v ktorom od augusta 1969 k žiadnemu

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.