Shelley, Woods, Jurovskij: Podpísali sa pod veľké udalosti dejín, zostali však zabudnutí

Mal britský premiér Winston Churchill svojho dvojníka, podobne ako Stalin, Adolf Hitler alebo Saddám Husajn? Kto vo filme Orol pristál (1976) videl, ako šarmantný Michael Caine v úlohe nemeckého dôstojníka zastrelí na terase anglickej vily plnoštíhleho plešatejúceho muža s cigarou, zatiaľ čo skutočný ministerský predseda cestuje na Teheránsku konferenciu, ten o tom nemôže pochybovať.

Mimo filmového plátna si však s touto otázkou nemecká spravodajská služba, ktorá mala počas vojny na mnohých svetových letiskách svojich ľudí, asi hlavu príliš nelámala.

Churchillov dablér...

Keď 1. júna 1943 nastupoval v portugalskom Lisabone do lietadla herec Leslie Howard, známy z filmu Juh proti Severu (1939), v sprievode svojho korpulentného impresária Alfreda Chenhallsa, mohli byť pozorovatelia Abwehru presvedčení, že ide o samotného britského premiéra s jeho telesným strážcom Walterom Thompsonom. Najmä keď si filmový produkčný na letisku Portela zapálil cigaru.

​Zamenenie možno bolo naporúdzi: vrchný veliteľ britských vojsk sa mal podľa informácií nemeckých tajných služieb vracať zo severnej Afriky, kde rokoval s ministrom zahraničia Anthony Edenom a americkým generálom Dwightom Eisenhowerom, a nemeckým spravodajcom bolo tiež známe, že okrem armádnych špeciálov využíva britský premiér niekedy aj civilné letecké linky.

Z letiska vo francúzskom Bordeaux v každom prípade vzlietlo osem nemeckých stíhačiek Junkers, ktoré zrejme mali rozkaz dopravné lietadlo DC-3 na linke Lisabon – Bristol zostreliť. Sledovaný let 777 skončil po ich zásahu vo vlnách Biskajského zálivu a nikto z cestujúcich neprežil. Trom sa síce podarilo z horiaceho stroja vyskočiť, ale nad morom im rýchlo zhoreli padáky. Bol dôvodom na dopoludňajší útok iba omyl Hitlerových spravodajcov?

Herec Leslie Howard (vľavo) a jeho impresário Alfred Chenhalls zahynuli v lietadle, ktoré zostrelili nemecké stíhačky. Bol dôvodom útoku omyl Hitlerových spravodajcov, ktorí si Chenhallsa pomýlili s Churchillom?
Zdroj: Wikimedia Commons, nscompsandpoets

​Vojnoví historici upozorňujú, že týmto zámorským spojom sa do Anglicka často vracali aj britskí špióni alebo dôstojníci, ktorým sa podarilo utiecť zo zajateckých táborov. K dispozícii sú tiež výpovede troch zúčastnených pilotov Luftwaffe, ktorí tvrdia, že vtedy v priestore strážili prejazd vlastných ponoriek, žiaden rozkaz na útok

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.