Keď si Hitler odskočil do Petržalky: Pri pohľade na opačný breh Dunaja si neodpustil poznámku

Hneď na začiatku treba uviesť veci na pravú mieru. Miesto, čas aj situácia, ktoré opisujeme vyššie, sú skutočné. Či si v tom čase jeden z najmocnejších mužov sveta šomral popod nos práve tieto slová, nevedno. No je veľmi pravdepodobné, že mohli pokojne znieť nejako takto.

Faktom však je, že nemecký führer si po získaní dnešnej Petržalky rozhodne vydýchol. Vďaka Mníchovskej dohode zo septembra 1938 sa totiž nemusel „babrať“ s prácnym dobýjaním Československa a mohol sa sústrediť rovno na Poľsko. Ale to už trochu predbiehame.

Ako teda vyzeral pobyt Hitlera počas jeho jedinej návštevy na území dnešného Slovenska? Kým sa vyberieme na miesta, kade chodil, je nutné malé intro.

To, že Adolf Hitler po nástupe k moci v Nemecku v roku 1933 začal pokukovať po cudzích územiach, vieme všetci. A mnohí si pamätajú aj to, že 12. marca 1938 napochodovali nemecké vojská do Rakúska. Namiesto odporu ich čakali kvety a vrelé privítanie. Anšlus, teda pripojenie územia Rakúska bez jediného výstrelu k Nemeckej ríši, bol prvým veľkým Hitlerovým zahraničným úspechom.

​V rámci jeho hľadania životného priestoru pre svoj národ mu po Rakúsku do oka padlo Československo.

Strategický Dunaj

Dôvod bol napohľad legitímny – že sa nemecká menšina chce stať súčasťou svojej „vlasti“.

„Treba si uvedomiť, že vo vyše pätnásťmiliónovom Československu tvorili Česi a Slováci spolu necelých desať miliónov, čiže okolo 66 percent. Nemcov tu žilo 3,3 milióna, samotných Slovákov len 2,5 milióna,“ upozorňuje riaditeľ Vojenského historického ústavu Miloslav Čaplovič.

Argument teda bol a nátlak zo strany Nemecka na Československo narastal. Hitler žiadal, aby sme mu odstúpili územia s väčšinovým nemeckým obyvateľstvom, predovšetkým oblasť českých Sudet. Do

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.